"Mów żebym cię zobaczył"-mawiał Sokrates. Napisz plan rozprawki w ,którym przedstawisz swoje zdanie na temat, stwierdzenia,że człowieka można poznać słuchając tego o czym i w jaki sposób mówi.

Błagam o szybką odpowiedź bo to potrzebne na jużż !

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-11-05T20:34:36+01:00
Myślę, że możesz zacząć tak:

Mowa to jeden z wielu sposobów porozumiewania się. (napisz, jakim językiem porozumiewają się poszczególne środowiska, np. profesorzy, górnicy, uczniowie).

Pierwszym argumentem może być fakt, iż:
Język jakim się posługuję i wyrażam swe zdanie lub uczucia, dostosowuję zawsze do odbiorcy, by było to dla niego zrozumiałe. (Na przykład inaczej będziesz siedzieć u przyjaciółki na pogaduszkach a inaczej na przysłowiowym "dywaniku" u dyrektora. Inna artykulacja w obu przypadkach)

Drugim argumentem może być:
Inaczej rozmawia się z rówieśnikami a inaczej z osobami dorosłymi. (Na przykład nigdy nie powiesz nauczycielce, że wygląda 'kiczowato' w tej nowej sukience, lecz taki komentarz skierowany do koleżanki zostanie odebrany jako przychylna uwaga.) To, czy umiem dostosować język do odbiorcy oraz słowa jakie dobiorę zadecydują o tym, czy zostanę dobrze zrozumiana. Świadczy to również o wysokiej kulturze osobistej oraz obyciu.

Zakończenie:
Myślę, iż człowieka można poznać po sposobie w jaki wypowiada myśli i po tym o czym mówi i jak wygląda jego artykulacja.

Sądzę, że przydatne okazałyby się ciekawe cytaty, które dopasujesz do swej pracy, np:

Antoni Czechow "Nie pozwól, żeby język wyprzedzał myśl"

Elias Canetti "Każdy język ma swój specyficzny rodzaj milczenia"

lub

Antoine de Saint-Exupéry "Jeżeli głośno krzyczysz to znaczy, że twój język jest zbyt ubogi i krzykiem chcesz stłumić głosy innych".

9 4 9