1)Odnoszac sie do całej lektury,powiedz, co edyp wie o sobie w momencie przybycia poslanca. Zwróć uwage na wypowiedzi kreona, terezjasza oraz jokasty. Zastanów się, co mu przeszkadza w poznaniu prawdy o sobie. W odpowiedzi uwzglednij pojecie Hybraia.
2)Jaka wiadomośc przynosi posłaniec? Jak ja interpretuje edyp? Zwróc uwage na to co bohater mowi o przepowiedni. Czy sa to rzeczywiscie "bezwartosciowe wyrocznie"?
3)Czego edyp nadal sie boli? Ktorą czesc przepowiedni sprawia ze nie jest pewien swego losu?
4)Co na temat edypa wie posłaniec? jaka role sobie przypisuje?
5)Wymien dowody winy Edypa, o ktorych wspomina posłaniec?
6)Zastanów sie czego domysla sie jokasta i czego sie obawia. jak jej watpliwosc
interpretuje edyp?
7)Jakie sa konsekwencje decyzji, ktora podejmuje sdyp mimo prosb jokasty? Odnies sie do zkonczenia tragedi.

1

Odpowiedzi

2009-11-06T14:01:08+01:00
Nieszczęścia, które zaczęły gnębić Teby skłoniły władcę tego miasta do poznania woli bogów, karzących miasto i jego mieszkańców nieszczęściem.
Król Edyp wysyła do wyroczni Apollina w Delfach swojego szwagra Kreona , aby zapytał Pytię o wróżbę dla Teb i poznał przyczynę ich nieszczęśliwego losu.
Tragedia miasta, która, jak wierzą jej mieszkańcy, dzieje się z woli bogów jest również przyczyną odkrywania prawdy o pochodzeniu Edypa. Hybris - nadmierne zaangażowanie się Edypa w sprawę wyjaśnienia zesłania na jego królestwo plag i nieszczęść staje się przyczyną jego osobistej tragedii.
Kiedy z Delf wraca Kreon z wieścią, iż wszelkie nieszczęścia gnębiące Teby ustąpią, gdy zostanie ukarany śmiercią lub wygnaniem zabójca poprzedniego króla Teb- Lajosa, wieść ta początkowo przynosi ulgę; oto wystarczy zbadać, kto jest zabójcą eks króla i ukarać go zgodnie z wolą Apollina.
Edyp przed zgromadzonymi mieszkańcami Teb ogłasza, że winny zbrodni zostanie ukarany i nie ma dla niego miejsca w Tebach czy to żywego, czy umarłego.
Sprawa odszukania zabójcy starego króla komplikuje się. Wezwany wróżbita Terezjasz wypytywany przez Edypa twierdzi, iż to sam Edyp jest zabójcą Lajosa. A Edyp nie znając przecież prawdy, widzi w takim obrocie sprawy winę Kreona. Podejrzewa, że może szwagier zazdrości mu władzy i próbuje za pomocą intrygi pozbyć się go i sam zostać królem.
Edyp nie wierzy, aby mogł zabić ojca ale poznając kolejne fakty widzi przeszłość nieco inaczej niż dotychczas i zaczynają się w nim budzić wątpliwości.
2) Do Teb przybywa posłaniec z wieścią o śmierci króla Koryntu.
Króla Koryntu Polybosa, Edyp uważał za sojego ojca. Wychowywał się w jego domu aż do chwili, kiedy dowiedział się o przepowiedni, że zabije swego ojca a matkę weźmie za żonę.
Kochając swych rodziców Edyp opuścił Korynt, aby uciec przed nieuchronnością woli bogów.
Kiedy zaś Jokasta opowiada mu o okolicznościach, w jakich zginął Lajos przerażony Edyp uzmysławia sobie, że przecież to on jest zabójcą starego króla Teb. Żona uspokaja go twierdząc, że przecież nawet jeżeli zabił Lajosa to przeciez nie oznacza to, że jest jego synem. Sama jednak układa fakty w całość i przerażająca prawda dociera do niej (6). Jednak miłość do Edypa sprawia, że brnie dalej i błaga aby zaniechał drążenia tej sprawy. Jednak Edyp opacznie rozumie jej strach i sądzi, że Jokasta obawia się, że całe to dochodzenie prawdy wykaże, iż on Edyp nie z królewskiego ale prostego pochodzi rodu.
Sądzi, że Jokasta wywyższa się , nie rozumie jeszcze tragizmu wydarzeń.
Moim zdaniem Edyp w tym momencie opowiadanej przez Sofoklesa historii nie mógł jeszcze poznać prawdy, przede wszystkim był przekonany o tym , że król i królowa Koryntu sa jego rodzicami. Nie podejrzewa, że mógłby być synem Lajosa.
I ocenia wyrocznie delfickie, jako bezwarościowe. Nie może być inaczej, skoro bowiem miał być ojcobójcą a tymczasem Polybos zmarł w naturalny sposób.
3) Edyp mimo to, boi się drugiej części przepowiedni, która mówi o tym, że zostanie mężem własnej matki.
Posłaniec wyznaje Edypowi, że z całą pewnością nie jest synem króla Polybosa. I opowiada Edypowi o tym, w jaki sposób trafił na dwór władców Koryntu.
Posłaniec dziwi się nieświadomości Edypa dotyczącej własnego pochodzenia , pyta nawet Edypa czemu nigdy nie pytał o swoją historię? Czemu dotąd go to nie interesowało?(5)
4) Posłaniec opowiadział Edypowi również, gdzie go znalazł i z jakiej niedoli go wybawił, kiedy pasł stada na zboczach Kiteronu. Wyjaśnił mu również posłaniec skąd jego imię pochodzi- Edyp, ewspomina również sługę z którego rąk wziął wówczas małe dziecko.
7) Konsekwencją decyzji Edypa o wyjaśnieniu przyczyn zarazy w Tebach było ujawnienie historii jego życia. Przekonał się, że wróżba pityjska spełniła się. Z drugiej strony, jako prawowity władca teb skazał zabójce Lajosa na śmierć lub wygnanie i temu wyrokowi musi się poddać. Winą Edypa była hybris, uporczywe dążenie do wyjaśnienia przyczyn zarazy.
Z drugiej strony Jakastę skazuje na hańbę, z którą ta nie potrafi dać sobie rady i odbiera sobie życie. Nie myśli też o losie własnych dzieci. Ale przede wszyskim Edyp to postać tragiczna, bo jak może czuć się człowiek, który uświadonmił sobie, że był jedynie igraszką w rękach bogów?


12 4 12