Odpowiedzi

2009-11-05T20:56:46+01:00
Andrzej Kmicic to główny bohater powieści historycznej Henryka Sienkiewicza ,,Potop”.
Kmicic to typowy przedstawiciel szlachty XVII wieku potomek zubożałego rodu szlacheckiego, niegdyś zamoznego. Sienkiewicz przedstawia go jako młodego, bardzo przytojnego wesołego szlachcica zawiadiaki. Ma bujny temperament ale jest także zdolny do szlacheckich odruchów serca oraz do wielkiej miłości i gwałtownej nienawiści. Wrze w nim goraca krew. Porywczy i skłonny do ,,bitki i wypitki" co psuje mu reputacje. Wychowany w potyczkach pogranicznych, nawykł do ryzyka i gwałtów. Ceni sobie dobrana kampanię i swobodne zycie. Swym zachowaniem w wesołej kampanii w Lubiczu, a nastepnie w Upicie i w Wołmontowiczach, które puszcza z dymem, wycinając w pień wszystkich jej mieszkańców, popada w dramatyczny konflikt z otoczeniem, powoli tracac dobre imię, Olenke, i zaufanie przyjaciół. Nastepnie formuje oddział i porywa ukochaną, stając ponownie w ostrej kolizji z prawem, do dawnych zbrodni dodając nową i pokonany przez Wołodyjowskiego w pojedynku na szable oraz cięzko ranny nie ma juz zadnego wyjścia.
W trakcie trwania kacji bohater przezywa głeboką przemianę wewnętrzn. Ze szlacheckiego warchoła, zabijaki, który jako ostatecznego argumentu uzywa siły, staje się szlachetnym, honorowym patryjotą, gotowym poświecić zycie dla ojczyzny. Wcześniej był zwautrrukiem z pwodu interyg Janusza Radziwiłła zostaje zdjacą.Niczego nie świadomy odaje się pod jego komendę, składa mu przysiegę wierności. Wpada w jego sidła zanim ten zdażył opowiedzieć się po stronie Szwecji. Posadzono go o to, ze zmaierza targnąć się na życie Jana Kazimierza. Teraz naraza się w obronie krola. Gdy Radziwiłł publicznie na uczcie w Kiejdanach oswiadcza gością o oddaniu Litwy Szwedom staje oniemiały i rozpacza, co zrobił, ale nie poddaje się i staje na czele oddziału tłyumi bunt żołnierzy wiezionych przez Radziwiłła oficerów: Skrataskiego, Wołodyjowskiegoi zagłoby, rozbijajac przeciwników króla. Jego słuzba u boku Radziwiłła w oczach ludzkich i Oleńki takze jest hańbą i dowodem zdrady ojczyzny, uznany za zdjace, choc jego zdrada jest nieswiadoma. Nie potrafi samodzielnie rozeznac sie w prawdziwych intencjach książecej polityki. W jego zyciu znaczna role odgrywa religia, ktora jest atrybutem polskosci. Bohater rozpoczyna swą drogę nawrocenia spowiedzia w ksiecia Kordeckiego i aktywnym udziałem w obronie Jasnej góry. Pod nazwiksiem Babniczy Kmicic walczy ze Szwedami. I buije sie wszedzie tam gdzie sytułacja wydaje sie byc beznadziejna. jednoczesnie przez cały czas bohater pozostaje wirny Oleńce, co prawda, na pierwszym miejscu stawia dobro ojczyzny, ale zawsze ma przed oczami ukochaną. Wypełnia zresztą jej warunek, stara sie swoimi działaniamisprawić, zeby ludzie których skrzywdził wybaczyli mu. Jest bezwzgledny wobec zdrajców ojczyzny Kuklinowskiego, wierny wobec przyjacioł.
Czynami patriotycznymi, udziałem w walce ze szwedami zmazał grzechy z przeszłosci i rehabilitacja, jakiej szybko sie doczekał, zostaje polaczona z nadaniem mu starostwa i pozwala mu zdobyc serce i reke Oleńki, która teraz może poslubić.
2009-11-05T21:12:48+01:00
Andrzej Kmicic - chorąży orszański, potomek znacznego rodu. Jest postacią dynamicznż, to znaczy zmienia się w czasie trwania akcji powieści. Początkowo niecierpliwy, nieopanowany, gwałtowny, odważny aż do brawury, nie liczy się z prawem. Zaletą bohatera jest niewątpliwie jego otwartość i szczerość. Kmicic uważa, że postępuje właściwie, twierdzi, że w Rzeczypospolitej liczą się odwaga i siła. To już jednak dowodzi samowoli bohatera, jednego z typowych szlachciców, warchołów, którzy dbają jedynie o własne dobro. Trzeba przyznać, że jest świetnym żołnierzem, doskonałym dowódcą, którego kochają towarzysze broni. Umie ich trzymać w ryzach, boją się go, wiedzą, że z Kmicicem nie ma żartów.