1. Przeobrażenia cywilizacyjne a zróżnicowanie przestrzenne modelu społecznoekonomicznego w XVI w.
2. Społeczeństwo europejskie u progu epoki nowożytnej.

Prosze o odpowiedz na te pytania. Tak po powyzej 10 zdan na kazdy temat. Bede bardzo wdzieczna. Daje duzo punktow bo jest mi to bardzo potrzebne. Prosze o pomoc. Czekam
DZIEKUJE

1

Odpowiedzi

2009-11-05T23:29:59+01:00
1.Powstaje coraz więcej nowych miast a stare sie rozbudowują. Zwiększa się rola mieszczan w życiu społecznym. Mieszkańcy miast stają się coraz bardziej bogaci dzięki rozwijajacemu sie handlowi.Zanika warstwa rycerstwa i pojawia sie nowa - szlachta, w skłąd której wchodzą dawni przedstawiciele stanu rycerskiego.Szlachta tworzy wielkie gospodarstwa zwane folwarkami, z których utrzymuje się, gdy nie toczą sie działąnia wojenne.Rośnie też jej rola w życiu politycznym - zyskuje coraz wiecej nowych przywilejóW i ma rzeczywisty wpływ na polityke państwa.
2.Społeczeństwo u progu europy nowożytnej staje się bardziej otwarte na życie na ziemi. Chociaż dalej jest religijne, nie uważa umartwiania się i myślenia o zbawieniu za główny cel swojego życia. Coraz większą uwagę zwraca na codzienne sprawy człowieka.Widać to zwłaszcza w dziełach artystów i pisarzy, którzy coraz wiecej dzieł poświecają człowiekowi.
1 5 1