Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-06T17:10:01+01:00
Nikt z nas nie spożywa świadomie toksycznych chemikaliów, ale od procesu produkcji po usuwanie odpadów, trujące substancje wprowadzane są do naszego powietrza, wody czy ziemi, mając niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka i stan środowiska naturalnego. Mimo to przemysł wytwarza dziesiątki tysięcy substancji, które w większości nigdy nie zostały przebadane pod kątem ich oddziaływania na nas i nasze otoczenie.

Greenpeace i pracujący dla nas naukowcy przebadali wiele powszechnie używanych produktów, żywność, kosmetyki a nawet wodę deszczową i ludzką krew - wszystkie te analizy wykazały zwiększającą się ilość niebezpiecznych substancji w naszym otoczeniu. Żyjemy w czasach, kiedy produkowane przez nas chemikalia wymknęły się spod kontroli i stanowią zagrożenie dla nas, naszych dzieci i całej przyrody.

CHEMIKALIA POZA KONTROLĄ

Zarówno rządy krajów jak i przemysł nie są w stanie skutecznie kontrolować rozprzestrzeniania się niebezpiecznych substancji na naszej planecie. Stworzone przez ludzi chemikalia znajdowane są w powietrzu, glebie i wodzie, w naszych domach, w przedmiotach codziennego użytku, nawet w pożywieniu. Jesteśmy w sposób ciągły narażeni na kontakt z mieszaniną szkodliwych substancji, które sami stworzyliśmy. Są one obecne nawet w naszych ciałach.

Środowisko:

Nie ma takiego miejsca na powierzchni naszego globu, które byłoby wolne od chemicznego skażenia. Badania dowodzą, że nawet ryby i inne zwierzęta złowione w morzach, setki kilometrów od brzegów, w trudno dostępnych jeziorach górskich, w regionach polarnych - a więc z dala od ośrodków przemysłowych - nie są wolne od chemikaliów. Woda deszczowa zanieczyszczona jest związkami stosowanymi w produktach jakie stosujemy w codziennym życiu. Skażenie chemiczne wód powoduje u niektórych gatunków widoczny spadek liczebności.

Dom:

Badania prowadzone równolegle we wszystkich krajach Europy wskazują, że nawet nasze domy pełne są substancji zagrażających naszemu zdrowiu. Są to najczęściej dodatki i domieszki, stosowane w produkcji przedmiotów powszechnie przez nas używanych: dywanów, mebli, sprzętu elektronicznego, zabawek, ubrań. Substancje te uwalniają się, a następnie kumulują w naszych organizmach.

Produkty codziennego użytku:

W procesie wybielania papieru często stosowany jest chlor lub zawierające chlor chemikalia. Bawełna używana do produkcji ubrań może zawierać toksyczne pestycydy. Tapety czy wykładziny podłogowe mogą być wyprodukowane z PCV, który zawiera toksyczne substancje. Pozostaną one w powietrzu twojego domu przez wiele miesięcy. Nawet jeżeli przestaniemy kupować produkty, które zawierają toksyczne substancje, lub które wyprodukowano przy ich pomocy, nie możliwe jest uniknięcie oddziaływania substancji toksycznych już wprowadzonych do środowiska naturalnego.

Tysiące związków chemicznych stosowanych jest w produkcji przedmiotów codziennego użytku, z jakimi stykamy się dosłownie w każdej chwili. Zabawki, komputery, meble, kosmetyki, a nawet ubranka dla dzieci - wszystkie te przedmioty zawierają substancje mogące negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Wiele z nich zostało przetestowanych na zlecenie Greenpeace przez niezależne ośrodki naukowe. W tym wirtualnym przewodniku znajdziesz informacje, jakie marki produkowane są z użyciem niebezpiecznych chemikaliów.

Organizmy:

Badania wykazują obecność wyprodukowanych przez nasz przemysł niebezpiecznych substancji nie tylko w środowisku zewnętrznym. Również nasze ciała naznaczone są ich obecnością. Krew pępowinowa nienarodzonych jeszcze dzieci, mających kontakt ze światem jedynie poprzez łożysko matki, zawiera około 100 różnych związków, niewystępujących naturalnie na Ziemi. O niektórych wiadomo, że mają negatywny wpływ na rozwój młodego i delikatnego organizmu w łonie matki. Ten niepokojący fakt oznacza, iż uwolnione do środowiska chemikalia mogą oddziaływać niekorzystnie także na przyszłe pokolenia.

Liczba wytworzonych przez nas substancji z którymi stykamy się na codzień jest trudna do oszacowania. Prawdopodobnie sięga ona 100 tysięcy. W każdej chwili narażeni jesteśmy na niekorzystne efekty ich oddziaływania, niektóre z nich mogą też wzajemnie wzmacniać swoje działanie.

Dotychczas rządy naszych krajów pozwalały, aby wytwarzane przez przemysł substancje wymykały się spod kontroli. Nie można jednak pozwolić, aby ten stan się utrzymał.

Greenpeace prowadzi kampanię przeciwko stosowaniu substancji toksycznych i uwalnianiu ich do środowiska. Działamy na rzecz zmiany sposobów produkcji, a także wprowadzania skutecznego prawa chroniącego nas i naszą planetę.
3 4 3