Odpowiedzi

2009-11-06T19:31:48+01:00
Maszyny proste są nieskomplikowanymi urządzeniami za pomocą których pracę jednej siły na pewnej drodze zastepuje się pracą innej, zwykle mniejszej siły, na wydłużonej drodze. Każda złożona maszyna czy urządzenie składa się z wielu maszyn prostych.
Wiele urządzeń potrafi zmienić jedną energie w inną. Przykładowo elek. maszyna do szycia przekształca energie elektryczną w mechaniczną ,tj. ruch igły. Silnik wysokoprężny zmienia energie wiązań chemicznych paliwa w energie mechaniczną ruchu obrotowego wału napędowego. Maszyny proste nie mogą dokonywać konwersji energii z jednej formy w drugą. Energię wykorzystuje się tu pod postacią pracy ,którą wykonuje przyłożona do ramienia siła. Siła ta dzięki maszynie ma pokonać tzw. obciążenie. Np gdy ściskamy dziadka do orzechów ,działamy na rękojeść siłą. Jest ona przekazywana przez dziadka na orzech stanowiący obciążenie. Opisywany dziadek do orzechów jest przykładem dźwigni. Inne maszyny proste to równia pochyła ,bloczek ,klin ,kołowrót i śruba.
PRZEŁOŻENIE MASZYNY
Siła z jaką dziadek do orzechów działa na orzech stanowiący obciążenie ,jest większa od siły ,z jaką ściskamy rękojeść. Dziadek do orzechów działa na zasadzie tzw. przełożenia mechanicznego. Jest ono równe stosunkowi obciążenia do przekładanej siły. Przykładowo jeśli do rekojeści dziadka przykładamy 200N (niutonów) ,a on działa na orzech z siłą 1000N to przełożenie jest =5.
Po mimo że dźwignia zwieksza siłę z jaką działamy na orzech to praca jaką musimy wykonać do jego zgniecenia nie ulega zmianie ,maszyna prosta nie może wytworzyć żadnej dodatkowej energii. Co więcej urzywając dźwigni dziadka w celu zgniecenia orzecha ,musimy włożyć pewien nadmiar energii. Dzieje się tak gdyż dźwignia ,jak każda inna maszyna sama zużywa część energii. Znaczna większość wydatkowanej energii jest zużywana na zgniecenie orzecha ,lecz część musi pokonać siły opory.
SIŁA I PRACA
Może wydać się dziwnym ,że maszyny proste mogą znacznie nawet zwiekszyć przykładaną do danego obiektu ,podczas gdy jednocześnie tracona jest pewna część energii.
Aby zrozumieć działanie maszyny prostych, niezbędne będzie pojecie pracy.
Praca -jest iloczynem siły i drogi ,na którą działamy tą siłą. Jeśli z siłą . Jeśli z siłą 1000N przesówamy szafę na odległość 2 metrów to wykonujemy prace 2000 J (dżule) . Praca wykonywana przy użyciu maszyny prostej stanowi iloczyn siły z jaką działamy i odległość jaką pokonujemy .Natomiast praca wykonywana przez maszynę jest iloczynem obciążenia na której to obciążenie działa. Gdy ściskami rękojeść dziadka do orzechów to przesówamy je znacznie bardziej ,niż przesuwają się szczęki zgniatające orzech. Jeśli do zgniecenia orzecha potrzeba działać z siłą 1000J na dystansie 2 milimetrów (0,002m) ,to za pomocą dziadka możemy działać z siłą zaledwie 200N, lecz na odległości 1cm (0.01m)W obu przypadkach iloczyn siły i odległości czyli praca wynosi 2J .

Rodzaje maszyn prostych
Kołowrót -jest to maszyna prosta działająca na zasadzie dźwigni dwustronnej ,można go użyć do różnych celów ,z których tradycyjnie wymienia się zwykłe wyciągania wiadra z wadą ze studni. Wiadro wisi na linie bądź łańcuchu zaczepionym do wałka o niewielkiej średnicy. Na tym samym wałku osadzone jest koło o dużej średnicy ,a przy jego brzegu znajduje się rękojeść. Obracając rękojeść ,powodujemy obrót wałka na który nawija się lina. Wiadro powoli wędruje ku górze -powoli bo średnica wałka jest mała . Jednak aby wciągnać ciężkie wiadro ,potrzeba stosunkowo niewielkiej siły.Zasada kołowrotu używana jest również w samochodzie ,tu jednak trochę odwrotnie. Duża siła obraca wał i oś na której osadzone są koła . Jest ona mrzekazywana na koła o znacznie większej średnicy-tu działa siła znacznie mniejsza za to przesunięcie jest większe i dla tego samochód może poruszać się szybko.

-Krążek

-Koło pasowe

-Wielokrążek
i to by było na tyle (-:
16 3 16