Odpowiedzi

2009-11-06T17:19:40+01:00
Krwiożercze bestie, które w minutę zjedzą swoją ofiarę - taka opinia krąży o piraniach. Mało kto lubi te drapieżne ryby. Raczej się ich boimy. Szczególnie, że co jakiś czas w gazetach czytamy, iż ktoś złowił piranię w Polsce. Tymczasem żadna znaleziona w naszych rzekach ryba nie była w istocie piranią! Skąd ta pomyłka? O tym za chwilę. Najpierw przyjrzymy się piraniom właściwym.
Te mięsożerne ryby pływają w wodach Ameryki Południowej. Należą do rodziny kąsaczowatych, co świetnie oddaje ich charakter. Piranie mają imponujące zęby, ostre jak brzytwa, ułożone w kilku rządkach. Czy to oznacza, że jadąc do Ameryki Południowej powinniśmy się bać? Niekoniecznie. Większość gatunków jest zupełnie niegroźna dla ludzi.
1 5 1
2009-11-06T17:20:58+01:00
Samiec wraz z samicą przygotowują miejsce do złożenia jaj. Samica czyści podłoże a samiec stoi na straży, odpędzając intruzów. Rodzice bardzo dużo czasu poświęcają opiece nad ikrą. Samica stoi nad nią wachlując ją płetwami, zapewniając w ten sposób przepływ natlenionej wody nad ikrą. Pilnowaniem gniazda i terytorium wokół niego zajmuje się samiec, demonstrując swą potężność, poprzez napinanie płetw i drżenie ciała. Innym przykładem jest ciernik żyjący w naszych wodach, który buduje gniazdo między roślinami występującymi na dnie zbiornika. Budową gniazda i opieką nad potomstwem zajmuje się samiec. Do gotowego gniazda zapędza samicę, która po złożeniu jaj odpływa i nie interesuje się nimi.
1 5 1
  • Użytkownik Zadane
2009-11-06T18:00:34+01:00
Samice składają wielką liczbę ikry która zapładnia samiec . Następuje rozwój i dopiero młode rybki opuszczają tarlisko.Karpie odpędzając i bronią przed głodnymi rybami kture zywią sie ikra,ruchem płetwy wywołują ruch wody ,zapewniający dopływ wody z tlenem.