Odpowiedzi

2009-11-06T17:49:12+01:00
Alina i Balladyna bohaterki „Balladyny” J. Słowackiego, to dwie siostry, mieszkające z matką-wdową w ubogiej, leśnej chacie. Dziewczyny różnią się od siebie, zarówno charakterem jak i wyglądem.

Balladyna, starsza z sióstr jest zgrabną brunetką o „alabastrowej” cerze, tak bladej, że matka nazywała ją „Blladyną”. Oczy ma czarne, a usta różane.

Młodsza siostra Alina ma piękne, złote włosy splecione w gruby warkocz, różaną cerę i fiołkowe oczy. Jest tak ładna, że Kirkor nazywa ją aniołem. Ma także bardzo dobry charakter. Żyje w biedzie, ale ciężka praca jej nie przeraża. Chętnie wykonuje swoje obowiązki, a także wyręcza matkę i siostrę. Kocha je bardzo i gdyby została żoną Kirkora, na pewno zabrała by je do zamku. Pragnie szczęścia nie tylko dla siebie, ale dla całej swojej rodziny. Jest bardzo otwarta, serdeczna dla innych i szczera. Niestety jej ufność i łatwowierność obracają się przeciwko niej. Ginie z rąk siostry, bo nie podejrzewa jej o to, że mogła by ją skrzywdzić.

Balladyna jest przeciwieństwem Aliny. To zła, leniwa i egoistyczna dziewczyna. Nie kocha matki, a o siostrę jest zazdrosna i nienawidzi jej. Zabija ją bez litości i wyrzutów sumienia, żeby poślubić Księcia. Wypiera się własnej matki i wygania ją z zamku, skazując na pewną śmierć. Jest niewierna, nieuczciwa, zaborcza i żądna władzy. Właśnie dla władzy zabija wszystkich, którzy stają na jej drodze. Nie cofa się nawet przed zbrodnią mężobójstwa. Jej pewność siebie i duma obracają się przeciwko niej, bo musi wydać wyrok na samą siebie. Ginie od uderzenia pioruna.
_____________
mam nadzieję, że pomogłam . ;)
pozdrawiam . :*
5 4 5
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-06T18:08:26+01:00
Alina i Balladyna - główne bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego to chłopki, córki ubogiej wdowy mieszkającej w leśnej chacie. Balladyna jest starsza i znacznie różni się wyglądem i charakterem od swojej siostry Aliny.
Jest ładną, zgrabną brunetką o bladej cerze i twarzy zdobionej przez czarne oczy. Już samo jej imię wiele na mówi. Podkreśla wyrazistość Balladyny i informuje nas o tym że odegra ważną rolę. Alina to pospolite imię nie mówiące nam nic. Alina jest równie piękna jak Balladyna. Ma różaną cerę, różowe usta i fiołkowe oczy.
Balladyna jest początkowo cicha lecz potem ujawnia nam swoją prawdziwą naturę. Jest zamknięta w sobie, wyrachowana, egoistyczna, chłodna i leniwa. Nie zna się ani na pracy w polu ani na pracy w domu. We wszystkim wyręczana jest przez matkę lub Alinę. Od początku udaje miłość do swojej młodszej siostry. W istocie darzy ją nienawiścią i traktuje jako rywalkę. Zabija Alinę dla dzbanka malin, aby zdobyć bogatego męża Kirkora którego poślubia tylko i wyłącznie dla jego skarbów. Prawdziwe uczucie żywi do Grabca. Po zabiciu Aliny staje się pewniejsza siebie, przebiegła, uparta, silna i władcza, dąży do celu "po trupach" dosłownie i w przenośni. Postępuje według zasady: "Zwycięstwo za wszelką cenę, zwycięstwo bez względu na straszliwe ofiary, zwycięstwo bez względu na to jak trudna i długa jest do niego droga, bo bez zwycięstwa nie ma przetrwania." (Winston Churchill) Nie obawia się wyrzutów sumienia i zabija każdego kto ośmieli się stanąć jej na drodze. Korzystając z okazji wyrzeka się matki i wypędza ją z zamku.
Alina to zupełne przeciwieństwo Balladyny. Młodsza córka była wesoła, pogodna, szczera i sympatyczna. Miała dobre serce i była gotowa do poświęceń. Mimo że szczerze kochała Kirkora postanowiła go oddać Balladynie gdyby tylko ona o to poprosiła. Aliny nie martwiła ciężka praca i ubogie życie. Cieszyła się z tego co miała i nie narzekała. Była wzorową córką i siostrą. Była jednak zbyt ufna i wkrótce zostaje zamordowana przez Balladynę.
Nie lubię postaci Balladyny ponieważ była złem w czystej postaci. Za to bardzo podoba mi się postać Aliny ponieważ była miłą i uroczą dziewczyną. Chciałbym kiedyś poznać taką osobę jak ona.
---
Mam nadzieję że pomogłam,
pozdrawiam.
Domka275 ;**
7 3 7