Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-06T18:07:01+01:00
1. rola cholesterolu: Jak wiadomo, cholesterol jest produkowany zasadniczo przez większość komórek naszego ciała. Znajduje się on w błonie komórkowej, dzięki czemu taka komórka pozostaje “wodoodporna”, a ściślej- umożliwia oddzielenie substancji znajdujących się wewnątrz, od tych poza komórką.
Cholesterol jest naturalnym środkiem reperującym wszelkiego rodzaju rany i podrażnienia tętnicy, a także te powstające w wyniku produkcji łez.
Z cholesterolu powstaje również spora grupa hormonów. Zarówno tych regulujących metabolizm minerałów, zawartość cukru we krwi, jak i tych, które wpływają na poziom stresu oraz te związane ścisle z cechami poszczególnych płci, czyli: testosteron, estrogeny, progesteron, etc.
Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego oraz mózgu.
Co ciekawe, cholesterol chroni nas także przed depresją. Dzieje się tak ponieważ odgrywa on dużą rolę przy wykorzystaniu serotoniny- substancji wpływajacej na nasze dobre samopoczucie. Również żółć, niezbędna do trawienia tłuszczu, powstaje z cholesterolu.
Jest on także prekursorem przy produkcji witaminy D, która powstaje przy naświetleniu skóry, w której znajduje sie cholesterol, promieniami UV-B.
Ponadto cholesterol jest bardzo silnym antyoksydantem, który chroni organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym- przed rakiem.
Jedna z jego frakcji, zwana cholesterolem LDL (tzw. “złym cholesterolem”) pomaga przy zwalczaniu wszelkiego rodzaju infekcji.

2.Czy produkcje hormonu folikulotropowego jest pobudzana przez wysokie stężenie prolaktyny? tak czy nie?

Hormon folikulotropowy (FSH z ang. follicle-stimulating hormone) - hormon tropowy o budowie peptydowej wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej. Hormon folikulotropowy pobudza dojrzewanie pęcherzyków Graafa i produkcję estrogenów. Jest wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej zarówno u mężczyzn jak i kobiet. U kobiet jego wydzielanie uzależnione jest od fazy cyklu miesiączkowego, pobudza on wydzielanie estrogenów i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Hormon folikulotropowy wydalany jest wraz z moczem. U mężczyzn pobudza wytwarzanie plemników. Podwyższony poziom tego hormonu obserwuje się podczas menopauzy. Stosuje się go do leczenia bezpłodności, ma pobudzać.
Prolaktyna (PRL) to hormon peptydowy zbudowany ze 198 (u człowieka) aminokwasów, o masie cząsteczkowej 23 kDa. Inne nazwy to: laktotropina lub hormon laktotropowy, hormon laktogenny, mammotrofina. Ma zbliżone efekty metaboliczne, budowę chemiczną i centrum aktywne do somatotropiny. Prolaktyna wiąże cynk, co prawdopodobnie zwiększa trwałość cząsteczki.
Pobudza wzrost gruczołów sutkowych podczas ciąży i wywołuje laktację. Działa także na gonady, komórki limfoidalne i wątrobę - narządy te mają swoiste receptory. U kobiet karmiących piersią prolaktyna hamuje wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH) i luteinizującego (LH), blokując owulację i menstruację, szczególnie w pierwszych miesiącach po porodzie.
Tak więc produkcja hormonu folikulotropowego nie jest pobudzana przez wysokie stężenie prolaktyny. Wręcz przeciwnie jest hamowana, a w okresie ciąży wysokie stężenie prolaktyny blokuje wytwarzanie hormonu folikulotropowego.
1 5 1