Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-06T19:45:35+01:00
Porosty są pierwszymi kolonizatorami terenów suchych, skalistych - pozbawionych życia. Pokrywając teraz swoimi plechami, porosty wydzielają kwasy organiczne, które przyśpieszają proces kruszenia skał. Szczątki martwych porostów wraz z pyłem skalnym tworzą warstwę gleb, które jest stopniowo zasiedlana przez mszaki i paprocie, a nawet przez rośliny nasienne.

Porosty sa bardzo wrazliwe na tlenki siarki, w związku z czym wykorzystuje się je jako wskaźnik zanieczyszczenia środowiska.
Strefa I;
Brak porostów - Powietrze bardzo zanieczyszczone tlenkami siarki. Brak porostów na korze drzew, moga wystepowac jedynie glony.
Strefa II;
Porost skorupiasty - powietrze mocno zanieczyszczone tlenkami siarki. Na korze drzew występują najodporniejsze na zanieczyszczenia porosty skorupiaste.
Strefa III;
Porost listkowy - Powietrze mało zanieczyszczone tlenkami siarki. Pnie drzew są porośnięte porostami o listkowatych plechach.
Strefa IV;
Porost krzaczkowaty - Powietrze czyste, brak zanieczyszczeń tlenkami siarki. Wystepują porosty krzaczkowate, najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia.

Nam pani podawała taką notatkę do zeszytu więc jest na 100% dobrze. Mam nadzieję, że uznasz to za najlepszą odpowiedz ;) Pozdrawiam ;*
25 3 25
2009-11-06T19:46:30+01:00
1.Porosty to organizmy “dwa w jednym”, czyli grzyb i glon lub grzyb i sinica. Glony i sinice są samożywne i produkują cukry na potrzeby swoje i grzybów porostowych. Grzyb, oprócz mechanicznej ochrony
zielonego partnera, zapewnia dostawę wody-z atmosfery (rosa, opady, para wodna). Dzięki tym cechom porosty nie są uzależnione od podłoża i mogą rosnąć nawet na skale,potrafią rozwijać się prawie w każdym środowisku w którym nie potrafią rozwijać sie inne rośliny.
2.Powietrze atmosferyczne wypełnia naszą przestrzeń życiową, jest dookoła nas i w naszych płucach. Z reguły nie zastanawiamy się nad jego składem, ale potrafimy ocenić jego jakość w zależności od naszego samopoczucia. Odczuwamy wilgoć zawartą w powietrzu jego temperaturę czy duchotę związaną głównie z nadmiarem dwutlenku węgla i obniżoną koncentracją tlenu. Często też wyczuwamy specyficzne substancje zawarte w powietrzu, które podrażniają nasz zmysł węchu.
37 4 37
  • Użytkownik Zadane
2009-11-06T20:40:06+01:00
Są nazwywane organizmami pionierskimi poniewaz rozpoczynają sukcesję ekologiczną na terenach jeszcze niezasiedlonych , którymi moga być nagie skały , ruchome piaski , obszary zniszczone przez wybuchy wulkanow lub działalność człowieka.

Są roślinami wskaźnikowymi , ponieważ są bardzo czułe na zanieczyszczenia powietrza.
18 4 18