Proszę o rozwiązanie zadań. Z góry bardzo dziękuję.

Mukowiscydoza jest jedną z najczęstrzych chorób dziedzicznych w Europie. Spowodowana jest przez allel recesywny. Szacuje się, że co 20-ty Polak jest nosicielem tego recesywnego allelu (tzw. zdrowy nosiciel). Jeśli w komórkach występują dwie recesywne formy tego genu, to gruczoły śluzowe chorego wydzielają nadmiar śluzu, który gromadzi się w płucach i utrudnia oddychanie oraz podnosi ryzyko infekcji. Nadmiar śluzu w żołądku utrudnia trawienie. Na razie nie ma lekarstwa na tę chorobę. Odkryto gen odpowiedzialny za wystąpienie choroby i osobą z rodzin wysokiego ryzyka udziela się porad genetycznych.

1. Anna jest w ciąży. Wie, że jest nosicielem allelu mukowiscydozy. Wraz z mężem Łukaszem udała się do poradni genetycznej aby dowiedzieć się czy jej dziecko może odziedziczyć chorobę. Rozważ oba przypadki i udziel odpowiedzi czy dziecko Anny i Łukasza może odziedziczyć chorobę? Jakie jest prawdopodobieństwo takiej sytuacji? Napisz odpowiedź.

2

Odpowiedzi

2009-11-06T20:44:35+01:00
Dziecko może odziedziczyć chorobę, a prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie, ponieważ mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, a geny przekazywane są z rodziców na dzieci, więc wadliwy gen może też zostać przekazany.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-06T21:00:07+01:00
X-zdrowa
x-chora

XX-zdrowa
xx-chora
Xx-nosiciel/ka

rodzice nosicielki:

P: (kobieta)XX x (mezczyzna)xx

F1: Xx;Xx;Xx;Xx-nosiciele (jednym z nich jest Anna)
*jezeli Lukasz jest nosicielem wowoczas :

F1: (kobieta Anna)Xx x (mezczyznaLukasz) Xx

robimy tabelke pokolenia F2(jest to krzyzowka typu zea)
otzrymujemy :
F2: XX(zdrowe);Xx(nosiciel);Xx(nosiciel);xx(zdrowe)
Rf(Rozczepienie fenotypowe)-3:1
Rg (Rozczepienie genotypowe-->1:2:1

*jezeli lukasz jest zdrowy wowczas robimy krzyzowke testowa:)
P:(kobieta,czyli Anna)Xx x (mezczyzna lukasz) XX
F1: XX(zdrowe);XX(zdrowe);Xx(nosiciel);Xx(nosiciel)
Rf-->2:2-->1:1
Rg-->1:1