Odpowiedzi

2009-11-06T20:12:19+01:00
Indoktrynacja jest to systematyczne i zorganizowane wpajanie pzrekonań politycznych.
Indoktrynacja w Niemczech za czasów rządów Adolfa Hitlera objawiała sie pzrede wszystkim popzrez wcielanie młodzieży niemieckeij i nie tylko do organizacji faszystowkich, takich jak np. Hitlerjugend.
2009-11-06T20:24:20+01:00
W wielu zwykłych i profesjonalnych dyskusjach dotyczących historii hitlerowskich Niemiec dochodzi do głosu wielkie zdumienie wymiarem spustoszenia, jakie dokonała ideologia nazistowska w umysłach wielu Niemców, którzy poddali się jej i poprzez swój udział w zbiorowym faszystowskim szaleństwie umożliwili dokonanie się największej tragedii XX wieku — ludobójstwa II Wojny Światowej.

W ocenie społeczeństwa niemieckiego z czasów hitlerowskiego reżimu bardzo łatwo wpaść w pułapkę uproszczeń, które często przypisują jedynie tzw. niemieckiemu charakterowi narodowemu całą winę za bezkrytyczne poparcie dla Hitlera, a w konsekwencji odpowiedzialność za popełnione w imię nazizmu zbrodnie. Nikt jednak nie ma moralnego prawa twierdzić, że jakiś naród w szczególny sposób wpisane ma w swoje mentalne dziedzictwo predyspozycje do zbrodni i okrucieństwa.

Do rozwikłania zagadki fenomenu Hitlera, który w demokratycznych wyborach przejął władzę w roku 1933 i porwał za sobą miliony zwykłych Niemców, potrzebne jest zrozumienie wszystkich zawirowań, jakie umożliwiły Hitlerowi przebić się w polityce na szczyty, konieczne jest ogarniecie całej konstelacji zdarzeń, które tak niefortunnie wciągnęły Niemców w wir katastrofy.

Żeby pojąć, dlaczego propaganda nazistowska trafiła na podatny grunt i świętowała triumfy, zbierając bogate żniwo coraz to nowych zwolenników, należy prześledzić różnorodne procesy społeczno-polityczne, jakie zaszły w Niemczech po 1918 roku. Należy podkreślić, że sama propaganda była czynnikiem sprawczym dla różnych zjawisk np. kultu Führera, prowadzącego do fanatyzmu, ale też sama w sobie, w tak perfidnym wymiarze stanowiła wytwór ideologii nazistowskiej, była dla niej obok terroru narzędziem działania politycznego.