Odpowiedzi

2009-11-06T21:33:38+01:00
W balladzie "Romantyczność" Mickiewicz przeciwstawił trzeźwemu realizmowi poprzedniej epoki podstawową dla romantyków wiarę w siłę i prawdę ludzkiego uczucia. Wyraża romantyczny pogląd o bezwzględnej wyższości uczucia nad rozumem.
Cechą romantyczną ballad jest bogactwo fantazji, zjaw, cudów. Dzieją się w nich rzeczy nadzwyczajne, w atmosferze dziwności i tajemniczości. Takie podejście do tematu było zupełnie obce literaturze oświecenia. Tematy ballad zaczerpnięte są często z podań i opowieści ludowych, w których występują istoty nadprzyrodzoneL nimfy, duchy, wróżki, diabły. Tematem są wydarzenia romantyczne, często związane z tragiczną miłością.
10 3 10
2009-11-06T21:44:35+01:00
Ballada ma charakter programowy. Uznawana jest za manifest polskiego romantyzmu. Można ją kompozycyjnie podzielić na dwie części. Pierwsza przedstawia scenkę, druga jest odzwierciedleniem polemiki klasyków z romantykami. Utwór rozpoczyna motto zaczerpnięte z Sheakspeara, którego romantycy uznawali za swojego mistrza i prekursora romantyzmu. W słowach motta Mickiewicz podkreśla,że wyobraźnia, wrażliwość, uczucie są tak samo ważne jak rozum i doświadczenie zmysłowe. Bohaterką pierwszej części utworu jest Karusia-obłąkana dziewczyna z ludu. Czuje obecność zmarłego narzeczonego Jaśka. Rozmawia z nim, tuli się do niego, prosi by jej nie opuszczał. Z jej opisu wynika,że Jaśko jest zimny i blady, dziewczyna jednak przed nim nie ucieka. W okół dziewczyny gromadzi się lud.Nikt oprócz Karusi nie widzi ducha, gmin jednak modli się wierząc w kontakty świata zmarłych ze światem żywych. Ludzie twierdzą,że: ,,Jasio być musi przy swej Karusi, On ją kochał za żywota". Tak definiują miłość romantyczną-uczucie to łączy dusze i nawet śmierć nie może być dla nich przeszkodą. Poeta-narrator utożsamia sie z Karusią i ludem i opowiada się za czuciem i wiarą. Wśród tłumu pojawia się starzec-reprezentant klasyków, który wyśmiewa modlących się i oskarża ich o wiarę w zabobony. Twierdzi,że tylko ,,oko i szkiełko" są narzędziami poznania świata. Polemikę kończy narrator stwierdzając,że posługiwanie się jedynie rozumem nie daje pełnej możliwości poznania rzeczywistości, ogranicza poznanie do ,,prawd martwych", zaleca więc ,,Miej serce i patrzaj w serce!".
14 3 14
2009-11-06T22:05:41+01:00
W "Romantyczności" bohaterką wiersza jest Karusia - wiejska dziewczyna, która widzi obok siebie postać swego zmarłego narzyczonego - Jasieńka. Cała sytuacja rozgrywa się w mieście, za dnia, ale dziewczyna nie za bardzo wie, co się dzieje wokół niej, sądzi, że jest noc. Dowiadujemy się także, kiedy umarł Jasieniek oraz, że dziewczyna jest sierotą. Karusia zachowuje się dziwnie, nie reaguje na żadne próby nawiązania z nią kontaktu, podejmowane przez znajdującego się w pobliżu narratora. Oprócz narratora wokół obłąkanej dziewczyny zgromadzili się także ludzie oraz starzec, który reprezentuje poglądy klasyków. Karusia prowadzi rozmowę ze swoim ukochanym, z jej wypowiedzi domyślamy się, że słyszy ona odpowiedzi Jasieńka. Przeraża ją bladość oblubieńca i zimno, jakie się wokół niego roztacza. Mówi mu o swojej tęsknocie i smutnym życiu, jakie prowadzi. Dziewczyna prosi, aby ukochany zabrał ją ze sobą, bo otaczający ją ludzie nie rozumieją jej, czuje się nieakceptowana i odrzucona z racji swojej inności. Otaczający dziewczynę tłum prostych ludzi nabiera przekonania, że dusza Jasieńka musi być przy swojej Karusi i zaczyna się modlić. Podobnie postępuje narrator. W tłumie pojawia się jednak ktoś, kto nie wierzy, że Karusia naprawdę może wiedzieć ducha swego ukochanego. Jest to strzec, który z gniewem przerywa narastające wzruszenie modlitewne, który reprezentuje poglądy klasyków ( poglądy te opierały się na racjonalizmie i poznawaniu świata poprzez dostępne człowiekowi zmysły).
24 3 24