Określ charakter chemiczny (kwasowy lub zasadowy) tlenku wapnia i tlenku siarki (IV).
Napisz w formie cząsteczkowej równania reakcji każdego z tych tlenków odpowiednio z wodorotlenkiem sodu lub z kwasem solnym.

Robie wypracowanie z chemii na niedziele mam już większą część wypracowania tylko niestety mam klopoty z tym zadaniem. Prubuje coś zrozumieć, ale jakoś mi to nie idzie. Bardzo prosze o pomoc w objaśnieniu tego zadania:(

1

Odpowiedzi

2012-07-29T11:19:22+02:00

tlenek wapnia (CaO) - zasadowy

tlenek siarki (VI) (SO₃) - kwasowy

 

Charaktery chemiczne musisz znać. Generalnie charakter zasadowy mają tlenki metali grup 1 i 2 ukłądu okresowego (z wyjątkiem tlenku berylu - ten ma charakter amfoteryczny) oraz kilka tlenków metali z innych grup, głównie musisz wiedzieć, że MnO, Mn₂O₃, CrO mają również charakter zasadowy. 

Charakter kwasowy mają głównie tlenki niemetali, jednak nie zawsze na wszystkich stopniach utleniania. Tlenki kwasowe tworzą z wodą kwasy (poza SiO₂).

Jeżeli nie znasz charakteru chemicznego to można to sprawdzić w niektórych układach okresowych.

 

Tlenki zasadowe reagują z kwasami, nie reagują z zasadami. Tlenki kwasowe reagują z zasadami, nie reagują z kwasami (substancje o tym samym charakterze chemicznym nie reagują ze sobą, wyjątek stanowi SiO₂ z HF).

 

 

tlenek wapnia - CaO, zgodnie z tym co napisałam powyżej, reaguje z kwasem solnym (dając sól i wodę), nie reaguje z wodorotlenkiem sodu

\\CaO+2HCl-->CaCl_2+H_2O\\ CaO+NaOH-->nie\ zachodzi

 

 

tlenek siarki (VI) - SO₃, reaguje z wodorotlenkiem sodu (dając sól i wodę), nei reaguje z kwasem solnym

\\SO_3+HCl-->nie\ zachodzi\\ SO_3+2NaOH-->Na_2SO_4+H_2O

 

 

Tlenki zasadowe z grup 1 i 2 układu okresowego reagują również z wodą dając wodorotlenki, a tlenki kwasowe (poza SiO₂) reagują z wodą dając kwasy.

1 5 1