Odpowiedzi

2009-11-07T10:51:04+01:00
Wegetarianizm a zdrowie

Taka dieta niektórym wydaje się zła, niezdrowa, nawet niebezpieczna.

Badania wykazały, że wegetarianie rzadziej cierpią z powodu choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia, otyłości, cukrzycy, raka różnych narządów, zaburzeń jelitowych, kamicy żółciowej i nerkowej, osteoporozy. Badania Wegetarian wykazują, że występowanie choroby naczyń wieńcowych jest o 24% niższa niż u mięsożerców a u wegan nawet 57%.

Poziom cholesterolu jest o 10% niższy u wegetarian niż u osób jedzących mięso. Przecież ludzie tak narzekają na cholesterol, ale mało z nich myśli o tym by zmienić dietę (jasne... przecież fast foody i tłuste mięso jest wygodniejsze).

Po za tym, jarska dieta znacznie obniża ciśnienie u osób z nadciśnieniem. Brytyjskie Towarzystwo Lekarskie stwierdziło, że otyłość u mięsożerców występuje znacznie częściej niż u wegetarian.

Pożywienie jarskie jest bogate w węglowodany złożone i błonnik, które mają pozytywny wpływ na metabolizm cukrów, obniżając jego poziom we krwi. Tak więc, wśród jaroszy rzadziej występuje cukrzyca

Dieta ma duży wpływ na występowanie nowotworów. Zostało naukowo udowodnione, że wegetarianie chorują prawie o połowę rzadziej niż zjadacze mięsa.

Niska zawartość błonnika powoduje uchyłkowatość jelit. Wegetarianie jedzą znacznie więcej błonnika niż mięsożercy, więc o wiele rzadziej zapadają na tą przypadłość.

Zatrucia pokarmowe to najczęściej wina mięsa, jajek bądź mleka.

Czy to naturalne?

Wiele razy słyszę „człowiek jest stworzony do jedzenia mięsa”, „nasz układ trawienny jest do tego przystosowany”.

Jesteśmy istotami roślinożernymi. Jesteśmy przystosowani do tego, aby jeść warzywa, owoce, orzechy. Trzeba jednak pamiętać i pilnować, aby nasza dieta była dobrze ułożona.

Czy nasz zęby są w jakiś sposób podobne do zębów tygrysa? Czy nasze pazury (paznokcie) są przystosowane do tego, aby rozrywać nimi i wbijać się w ciało ofiary? Nawet nasz układ trawienny jest odpowiedni do trawienia mięsa. Potrzebujemy do tego specjalnego przyrządzania, nie jesteśmy w stanie trawić surowego mięsa. Po za tym, czy ludzie są w ogóle w jakikolwiek sposób podobni do tygrysa, wilka ? Jako przykład można podać zachowanie naszych domowych ulubieńców np. kotów. Kot, który zauważy mysz rzuca się na nią, próbuje złapać, upolować, zabić. Czy kobieta widząca mysz rzuca się na nią z pazurami? Raczej przerażona wskakuje na krzesło. Wilk, który widzi małą, puchatą owieczkę, chce ją zabić i zjeść. Czy dziecko, również będzie próbowało wgryźć się w nią zębami a potem zjeść na obiad? Raczej będzie chciało ją pogłaskać i przytulić. Czy tak się zachowuje drapieżnik? Można spróbować to tłumaczyć tym, że człowiek to człowiek a nie zwierzę. W takim razie jeśli człowiek jest taki miłosierny i nie zabija to dlaczego istnieją rzeźnie?

„Pewien znany lekarz - dr David Ryde, który pracował jako doradca medyczny w Brytyjskim Towarzystwie Olimpijskim, zwykł kiedyś przeprowadzać pewien eksperyment. Otóż uczestnikom różnych sympozjów medycznych pokazywał dwa obrazki. Jeden z nich przedstawiał wnętrzności człowieka, a drugi wnętrzności goryla. Następnie prosił swoich kolegów-lekarzy, aby przyjrzeli się tym zdjęciom i podzielili swoimi uwagami. Wszyscy uznali, że widzieli na tych zdjęciach organy ludzkie i żaden lekarz nie zorientował się, że jeden z tych obrazków przedstawiał wnętrzności goryla. Tak wielkie podobieństwo małp człekokształtnych do ludzi, może nas dziwić lub nie. Faktem natomiast jest, że człowieka łączy z szympansem podobieństwo ponad 98% genów. Zapewne jakikolwiek obcy przybysz z kosmosu, chcący zaliczyć człowieka do jakiejś grupy zwierząt, natychmiast zakwalifikowałby go jako pewną odmianę szympansów.”