Odpowiedzi

2009-11-07T13:26:51+01:00
1.Obieg azotu w przyrodzie opiera się na 5 podstawowych procesach
-pobieranie nieorganicznych związków z podłoża
-rozkładziemartwych szczątków organicznych z uwolnieniem amonialu
-wiazaniu azoty cząsteczkowego
-nitryfikacje
-dentryfikacja
2.Ciekły azot – jest jednym z najczęściej stosowanych środków chłodzących, do uzyskiwania temperatur poniżej – 100 °C, gdyż stosunkowo łatwo można go otrzymać przez skraplanie powietrza. Gazowy azot jest masowo stosowany do napełniania balonów i jako najtańsza z dostępnych atmosfera ochronna w wielu procesach przemysłowych. Z jego związków produkuje się nawozy sztuczne, konserwanty
3.
Gazy szlachetne - posiadaj bardzo szerokie spektrum zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Mają one szerokie zastosowanie w medycynie, przemyśle elektronicznym, lotniczym, budowlanym oraz oświetleniowym
Radioaktywny izotop KRYPTONU Kr85 jest popularnie używany w medycynie w badaniu chorób serca.

Gazy spolaryzowanie optycznie - XENON-129 daje możliwość praktycznego otrzymania obrazu płuc człowieka. Obrazy otrzymywane za pomocą gazów szlachetnych spolaryzowanych optycznie wykazują lepszą zdolność rozdzielczą niż obrazy otrzymane w medycynie jądrowej.

XENON ma zastosowanie w anestezjologii.

KRYPTON i XENON używane są do wypełniania okien. Nadają one oknu bardzo dobre właściwości dźwiękochłonne oraz charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikliwości cieplnej (dla KRYPTONU - 0,7 W/m2K).

Gazy szlachetne są bardzo popularne w przemyśle oświetleniowym: min. w lampach stoboskopowych wykorzystywanych - w wozach policyjnych, karetkach pogotowia, na dyskotekach, lampach fotograficznych itd. Lampy XENONOWE i KRYPTONOWE wypierają klasyczne lampy samochodowe świecąc kilkukrotnie jaśniej, jaśniej nawet niż silne lampy halogenowe.

Stosowane są także do trawienia płytek - krzemu, kwarcu oraz używane w urządzeniach mikroelektronicznych.

Powyższe gazy są wręcz niezbędne w urządzeniach laserowych. Często laser z silnym światłem KRYPTONOWYM czy XENONOWYM jest jedynym skutecznym narzędziem do bardzo precyzyjnych operacji np. dna siatkówki oka. Laser z w/w gazów nie uszkadza ciętych brzegów - jest to najbardziej precyzyjny ze znanych skalpeli.

XENON i KRYPTON mają zastosowanie w przemyśle lotniczym oraz kosmicznym. Stosowany jest tam np. do pozycjonowania satelit okołoziemskich.
4.Pierwiastki te są niemal całkowicie niereaktywne i pierwsze dwa z nich nie tworzą żadnych związków chemicznych. Wynika to z faktu, że nie zawierają one żadnych, niezapełnionych w pełni elektronami orbitali które by mogły uczestniczyć w tworzeniu wiązań chemicznych. Znany jest jeden (otrzymany w temperaturze około 40 K) związek argonu. Krypton i ksenon tworzą związki nieliczne. Związki te są trudne do uzyskania i ponadto są one na ogół nietrwałe w temperaturze pokojowej. Stosunkowo najbardziej reaktywny jest radon. Istnieje jeden trwały związek – fluorek radonu RnF2. Powstaje on z mieszaniny fluoru i radonu w temperaturze ok. 400 °
chyba oto chodzi powodzenia ;p
53 4 53
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-07T13:34:18+01:00
1.
2.Właściwości azotu fizyczne:
- gaz
-bezbarwny
- słabo rozpuszcza się w wodzie
chemiczne:
- niemetal
- bezwonny
- nie podtrzymuje spalania
zastosowanie
materiały wybuchowe, medycyna, rolnictwo, przemysł spożywczy, motoryzacja.
3.medycyna - hel jest nieszkodliwy dla ludzi i ułatwia oddychanie.
Elektronika - (głownie neon i ksenon), które zmieniają się pod wpływem wysokiego napięcia.
Siatki powietrzne - hel jest niepalnym bardzo lekkim gazem
4. ponieważ nie reagują z innymi substancjami

mam nadzieję ze pomogłam :)
przemysł lotniczy i motoryzacyjny - lampy stroboskopowe
technika oświetleniowa - pobudzona polem elektrycznym gazy szlachetne świecą
35 3 35