Odpowiedzi

2009-11-07T14:48:39+01:00
I am waking up about 7: 00 morning. I am eating the breakfast, and then I am brushing teeth. Next I am going to the school. I am coming home about 13: 00. I am having dinner and I am washing the dishes after him. Later I am doing my homework. About 15: 00 I am leaving with friends to the cinema. Great we are playing with the time! When I will get back home I am playing computer games. About 18: 00 I have the supper. After the supper I am watching some interesting film or I am reading the book. Then I am having a shower and I am going to bed.


Budzę się o 7:00 rano. Jem śniadanie, a potem myję zęby. Następnie idę do szkoły. DO domu przychodzę o 13:00. Jem obiad i zmywam po nim naczynia. Później odrabiam lekcje. O 15:00 wychodzę z przyjaciółmi do kina. Razem świetnie się bawimy! Gdy wrócę do domu gram w gry komputerowe. O 18:00 mam kolację. Po kolacji oglądam jakiś ciekawy film lub czytam książkę. Potem biorę prysznic i idę spać.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-07T14:49:01+01:00
Every Saturday morning is the same. I get up at 7:00 a.m. . Then I eat breakfast to have an energy for long day. When I finish eating, I go to my room, where I must make my bed. When it's done, I vacuum floors in my house. It's hard work for me! When I finish it, I help my mother to making a lunch. I chop vegetables, cook etc. After the lunch I must wash up the dishes because my mum goes to work. When it's done I can relax watching TV or hanging out with my friends.
That's my all day.

Każdy sobotni poranek jest dla mnie taki sam. Wstaję z łóżka o 7 rano. Później jem śniadanie, aby mieć energię na długi dzień. Kiedy kończę jeść, idę do mojego pokoju, gdzie muszę pościelić łóżko. Kiedy to zrobię, odkurzam podłogi w całym domu. To dla mnie ciężka praca ! Kiedy to kończę, pomagam mamie w robieniu lunchu. Siekam warzywa, gotuję itp. Po lunchu muszę pozmywać naczynia, ponieważ moja mama idzie do pracy. Kiedy to zrobię mogę się zrelaksować oglądając telewizję lub spotykając sie z przyjaciółmi. To mój cały dzień.

2009-11-07T14:52:59+01:00
Dzisiaj zamierzam sprzątać w moim pokoju bo mam bałagan. Ale najpierw zjem śniadanie.
Śniadanie było pyszne. Zjadłem kanapkę z serem i papryką. Wypiłem gorącą herbatę. Zmyłem naczynia i poszedłem sprzątać. Nie lubię tego, ale jak zawsze w sobotę muszę to zrobić. Po południu przyjechała do mnie ciocia z kuzynem. Dostałem grę planszową. Razem z Mateuszem zagraliśmy w nią i oczywiście ja wygrałam. Zawsze mam szczęście. Mój kuzyn się rozpłakał bo mam dopiero 7 lat. Pocieszyłem go i powiedziałem żeby się nie martwił bo ja jestem starszy. Gdy pojechali opowiedziałem mamie całą historie i była ze mnie bardzo zadowolona. Było już późno. Wykąpałem się i poszedłem spać. Bardzo podobał mi się ten dzień.I am going today to clear in my room because I have mess. But I will eat breakfast first.
Breakfast was proud. I ate from cheese sandwich and paprika. I drank hot tea. I washed off dish and I went to clear. I do not like this, but how I on Saturday have this to make always. Aunt after noon arrived to me with cousin. I got board game. We with Matthew played in her together and I won obviously. I have happiness always. My cousin burst into tears because I have really 7 years. I comforted him and I said in order to oneself he did not worry because I am older. When they went I told mum whole histories and she was with me satisfied very. It was already late. I bathed and I went to sleep. This day pleased me very.