Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-07T19:39:39+01:00
-TROJANIE-
- HEKTOR- ulubieniec Apollina, najstarszy syn Priama i Hekaby, brat Parysa, Deifoba i Kasandry, mąż Andromachy.Hektor starał się nie ulegać emocjom. Cechują go honor i odwaga (pomimo strachu stanął do pojedynku z Achillesem), którym to wartościom pozostał wierny do końca. Jest również bardzo przywiązany do rodziny (żony Andromachy i syna Astyanaksa). Hektor kochał swojego ojca, Priama, oraz Troję, i to za nich oddał życie. Stanowi on przykład bohatera idealnego, bez wad.
W czasie wojny trojańskiej zabił Patroklosa (myśląc że to Achilles, gdyż ten pożyczył mu zbroję), za co w odwecie zginął z achillesowej ręki pod murami Troi.
- PARYS- był synem króla Troi Priama, bratem Hektora, Deifoba i Kasandry, ukochanym królowej Sparty Heleny.
Na kilka dni przed urodzeniem chłopca jego matka, Hekabe, miała sen, że wyda na świat pochodnię, od której spłonie miasto. Wróżbici przepowiedzieli, że Parys będzie przyczyną upadku Troi. W trakcie oblężenia Troi mieszkańcy miasta obwiniali Parysa o sprowadzenie nieszczęścia oraz oskarżali o tchórzostwo i brak męstwa. Jednak to właśnie Parys, z pomocą Apollina, zabił, siejącego postrach wśród Trojan, Achillesa. Zatruta strzała wypuszczona z łuku Parysa ugodziła herosa w piętę powodując jego śmierć.

ACHAJOWIE-
- ACHILLES - postać z mitologii
greckiej. Syn Peleusa, króla
jednego z miast w Tesalii i
nimfy Tetydy. Wychowanek
mądrego centaura Chejrona.
Iliada charakteryzuje
go jako osobę porywczą,
choleryczną, arogancką.
- AJAKS - W noc upadku Troi dopuścił się świętokradztwa, uprowadzając (i wedle innych podań także gwałcąc) Kasandrę, szukającą schronienia u stóp posągu Ateny. Za radą Odyseusza Achajowie chcieli ukamienować świętokradcę, lecz zdążył on uciec. Po odpłynięciu Ajaksa z Troi zagniewana Atena raziła piorunem jego okręt. Ajaks ocalał uczepiony skały morskiej, ale gdy zaczął urągać bogini, Posejdon rozbił skałę trójzębem i Ajaks utonął. Ciało Ajaksa zostało wyrzucone na brzeg wyspy Mykonos, gdzie pogrzebała je Tetyda.Świętokradczy czyn Ajaksa popełniony w Troi spowodował zesłanie przez Atenę zarazy na Lokrów. Znękani chorobą mieszkańcy zwrócili się o pomoc do wyroczni, która zaleciła przebłaganie Ateny przez wysyłanie do Troi w ciągu tysiąca lat dwu dziewcząt-błagalnic. Zwyczaj ten był praktykowany aż do końca wojny fokidzkiej (357–346 p.n.e.)
- PATROKLOS - syn Menojtiosa, przyjaciel Achillesa, którego ojciec, Peleus, zamieszkiwał u jego ojca po tym, jak zmuszony został do ucieczki z rodzinnego domu z powodu zabójstwa, którego dopuścił się w gniewie podczas gry w kości.U boku Achillesa walczył w wojnie trojańskiej. Zginął w natarciu na Troję z ręki Hektora, gdy nosił zbroję Achillesa, który wycofał się z walki. Pragnąc pomścić jego śmierć, Achilles postanowił zabić Hektora w pojedynku.
- DIOMEDES- w mitologii greckiej król Tracji. Syn Kyrene i Aresa, właściciel dzikich klaczy pożerających ludzi. Zdobycie klaczy Diomedesa było ósmą pracą Heraklesa, wyznaczoną przez Eurysteusa. W czasie pościgu za Heraklesem Diomedes został przez herosa ogłuszony i rzucony klaczom na pożarcie.