Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-07T17:39:28+01:00
Ignacy Paderewski był znanym na całym świecie pianistą i kompozytorem. W roku 1887 zadebiutował jako pianista, zdobywając światową sławę. Następnych dziewięć lat spędził podróżując i koncertując po całej Europie, Australii, Amerykach
i Afryce. W końcu na stałe osiedlił się w roku 1896 w Riond Bosson w szwajcarskim Morges. Sześć lat później przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.
Właśnie w Stanach rozpoczął Paderewski działalność polityczną. Pod koniec I wojny światowej, kiedy 5 sierpnia 1917 roku został utworzony w Lozannie Komitet Narodowy Polski (KNP), polski kompozytor został jego czynnym działaczem. Jego starania w Waszyngtonie przyniosły rezultaty: w 1918 roku prezydent Wilson w trzynastym punkcie swojego orędzia zmierzającego do zakończenia wojny w Europie ogłosił, że powinno zostać utworzone na powrót państwo polskie zasiedlone przez rdzennie polską ludność i z dostępem do morza. 29 sierpnia 1918 roku wydany został dekret o anulowaniu traktatów rozbiorowych naszych ościennych sąsiadów, 3 czerwca zaś ogłoszone zostało uchwałą Konferencji Międzysojuszniczej utworzenie Państwa Polskiego, jednak bez wyraźnego określenia jego przyszłych granic. Fakt ten powodował ciągłe zatargi między byłymi zaborcami a nowym rządem Polski, który zresztą nie miał również poparcia polskiej emigracji, jak i części mocarstw europejskich.
Przybycie do Polski w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia 1918 roku Ignacego , które zresztą zbiegło się w czasie z wybuchem powstania w Wielkopolsce, załagodziło powstałe konflikty. Z jego wyborem na premiera zgodziły się zarówno wszystkie siły polityczne w kraju jak i poza jego granicami, gdzie Paderewski już wcześniej był szanowany i ceniony nie tylko jako kompozytor i wirtuoz fortepianu ale i polityk. Jako polski premier i równocześnie minister spraw zagranicznych podpisał 28 czerwca 1919 roku Traktat Wersalski, na mocy którego w granicach Polski znalazły się Wielkopolska i Pomorze Gdańskie. Było to o wiele mniej, niż chcieli polscy delegaci, niemniej ziemie te stanowiły zalążek odrodzonego Państwa Polskiego.
Dzięki tym wydarzeniom mówi się, że Paderewski wygrał niepodległość Polski na fortepianie. Zdobył zaufanie ludności dzięki komponowaniu na fortepianie, co pozwoliło mu łatwo dojść do władzy i walczyć o niepodległą Polskę.