1. Kim był Perykles? Wyjaśnij, w jakich okolicznościach mozna było dostrzec równość wszystkich atenczyków.... (tekst źródłowy pt,, Demokracja Grecka'' str 62 z książki ,,Śladami przeszłości'' do klasy 1 gimnazjum

2 Opisz wygląd starożytnych Aten na podstawie książki . (Śladami przeszłości kl1)

Z góry dzięki :D

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-07T20:28:31+01:00
2. Równość obywateli w Atenach można było dostrzec poprzez to że w prywatnych sporach każdy był równy w obliczu prawa.

Ceniono ludzi za jego talent osobisty, jakim się wyróznia a nie do jakiej należy grupy( czy jest bogaty czy biedny).

Nieznane pochodzenie nie przeszkadało w osiągnięciu zaszczytów.


1. Perykles-największy ateński polityk, doskonały mówca rządzący w talach 444-429. Za jego rządów Ateny osiągnęły szczyt potęgi. Stały się najbogatszym miasen Grecji,a z ateńską flotą nie mogła konkurować żadna inna.Perykles dbał o rozwój kutrurowy, a także przyjaźnił się z rzeźbiarzem Fidiaszem, tragedopiarzem Sofoklesem i historykiem Herodem. Nie wykorzystywał swoje władzy dla celów prywatych.

3. Ateńską polis otaczały mury obronne przylegające do tzw. Długich Murów, łączące miasto z odległym około 8km portem w Pireusie. Nad Atenami górował Akropol( wapienne wzgórze na którym budowano świątynie poświęcone bogom).W sercu miasta znajdowała się Agora- plac gdzie toczyło się życie towarzyskie i gospodarcze. Można było tam spotkać plityków i porozmawiać z filozofami. Na placu handlowano serem,oliwą , warzywami i owocami, a także niewolnikami. Wokół agory znajowały się sklepy piekarzy i rzeźników. Okazałe budynki sąsiadowały z lepiankami wykonanymi i bardzo nietrwałego materiału( glina zmieszana ze słomą). Okną zastępował otór w dachu. Ulice były wąskie i krętę.
10 4 10