Odpowiedzi

2009-11-07T20:04:24+01:00
Siedem cudów świata!
Piramida Cheopsa(2560 p.n.e.)-wybudowali Egipcjanie, zniszczenie ciągle istnieje , brak przyczyny zniszczenie .
Wiszące ogrody Semiramidy (600 p.n.e.)- wybudowali Babilończycy, zniszczenie po I wieku p.n.e.,przyczyna zniszczenia trzęsienie ziemi.
Świątynia Artemidy w Efezie (550 p.n.e.)-wybudowali Persowie, Grecy, Lidyjczycy ,zniszczenie w III wiek n.e. przyczyną zniszczenie był Najazd Gotów.
Posąg Zeusa w Olimpii (435 p.n.e.)-zbudowany przez Greków ,zniszczenie V - VI wiek naszej ery,przyczyna ogień.
Mauzoleum w Halikarnasie (351 p.n.e.)-zbudowali Persowie, Grecy, Karowie ,zniszczenie w 1494 naszej ery powodem było trzęsienie ziemi.
Kolos Rodyjski (292-280 p.n.e.)-wybudowali Grecy ,zniszczony w 224 p.n.e. przez trzęsienie ziemi.
Latarnia morska na Faros(III wiek p.n.e.)-wybudowali Egipcjanie,zniszczona 1303-1480 naszej ery,przez trzęsienie ziemi.
4 4 4
2009-11-08T00:05:08+01:00
7 cudów świata starożytnego -
1.Piramida Cheopsa – egipska piramida, znajdująca się w Gizie nieopodal Kairu, wzniesiona ok. 2560 r. p.n.e. wg projektu Hemona, będąca częścią nekropolii memfickiej, według powszechnie akceptowanej przez środowiska naukowe teorii, stanowiąca w starożytności miejsce pochówku faraona Cheopsa.
Największa z piramid, piramida Cheopsa, uznana została przez starożytnych Greków za jeden z Siedmiu Cudów Świata.

2.Wiszące ogrody królowej Semiramidy w Babilonie- Ich niezwykłość budziła podziw współczesnych, a zdumienie i wielkie zainteresowanie potomnych. Opisywali je często historycy greccy, a od czasów Aleksandra Wielkiego zalicza się je do siedmiu cudów świata. Zostały zbudowane na polecenie króla Nabuchodonozora II , który podarował je swojej żonie, Amytis, ponieważ po przyjeździe do Babilonu bardzo tęskniła za bujną zielenią ojczystego kraju – Medii.

3.Świątynia Artemidy w Efezie – dla starożytnych Greków jeden z siedmiu cudów świata. Znana pod nazwą Artemizjonu stanowiła największą ozdobę Efezu w Azji Mniejszej (obecnie Turcja). Była to świątynia o wymiarach 110 m na 55 m , zbudowana przez króla Lidii Krezusa w połowie VI wieku p.n.e. Najprawdopodobniej stanęła na miejscu wcześniejszej budowli zniszczonej podczas najazdu Kimmerów. Świątynia była dziewięć razy budowana i burzona.

4.Posąg Zeusa - zaliczany przez starożytnych Greków do siedmiu cudów świata. Znajdował się w świątyni w Olimpii. Posąg ten wykonał Fidiasz z użyciem techniki chryzelefantyny po roku 430 p.n.e. Dotrwał jedynie do roku 426 n.e., a znany jest z rzymskiej kopii. Posąg Zeusa uległ zniszczeniu na skutek pożaru. Rzeźba przedstawiała siedzącego na tronie władcę ludzi i bogów o poważnym i dostojnym obliczu.

5.Mauzoleum w Halikarnasie (obecnie Bodrum w południowo-zachodniej Turcji) – jeden z siedmiu antycznych cudów świata. Był to grobowiec Mauzolosa, perskiego satrapy Karii wzniesiony ok. 350 p.n.e.. Budynek został zaprojektowany na polecenie królowej-wdowy – Artemizji, przez architektów Satyrosa i Pyteosa, ozdobiony przez rzeźbiarzy Skopasa, Leocharesa, Timoteosa i Bryaksisa z Karii.

6.Kolos Rodyjski – jeden z siedmiu cudów świata. Olbrzymich rozmiarów posąg Heliosa wybudowany na wyspie Rodos przez Charesa z Lindos w 292-280 roku p.n.e. Monument wykonano z brązu i ustawiono u wejścia do portu dla upamiętnienia zwycięstwa Seleukosa I Nikatora nad Demetriuszem Poliorketesem (304 p.n.e.). Posąg miał ok. 32-36 m wysokości i ważył ok.70 ton. Widoczny był już z okolicznych wysp.

7.Latarnia morska na Faros – jeden ze starożytnych cudów świata, została zbudowana ok. 280-279 p.n.e. na podstawie planów architekta Sostratosa i na polecenie Ptolemeusza I, ukończona podczas rządów jego syna Ptolemeusza II. Możliwe, że pomysłodawcą budowy latarni był sam Aleksander Macedoński.
4 5 4