Odpowiedzi

2009-11-07T21:07:05+01:00
Ziele na kraterze - Melchior Wańkowicz
Czas akcji to okres od 1919 do 1946 r.
Autor uwzględnia następujące wydarzenia historyczne: wojna polsko-rosyjska 1919-1920 r., I i II wojna światowa, powstanie warszawskie.
Miejsca akcji: Warszawa - ul. Elektoralna, Żoliborz, Jodańce, Francja, Ameryka, Cypr i Kair.
Bohaterowie: Zofia Wańkowicz, Melchior Wańkowicz, Krystyna Wańkowicz, Marta Wańkowicz.
Wydaje mi się że o to ci chodzi :-)
2009-11-07T21:20:42+01:00
Ziele na Kraterze to powieść o młodośći obserwowanej przez kochającego ojca. To także opowieść o młodości przerwanej przez wojnę i śmierć.

W momencie wybuchu II wojny światowej całkowicie zostaje zburzony spokój w rodzinie Wańkowiczów. Siostry zostają rozdzielone. Dziewczyny w czasie wojny starają się normalnie żyć. Spotykają się z przyjaciółmi, bawią się, uczą, aby mimo wojny nie tracić najcenniejszych lat. Kiedy wybucha powstanie, Krysia wraz z przyjaciółmi przystępuję do walki. Opuszcza dom i więcej razy już nie widzi matki. Po kilku tygodniach powstanie upada, a Warszawa zostaję zrównana z ziemią i całkowicie wyludniona. Matka wyrusza na poszukiwanie córki lub jakiej kolwiek wieści o niej. Matka ma nadzieję że krysia jest jeszczę żywa, lecz przyjaciele twierdzą, że zginęła podczas jednego z ataków. Matka jednak koniecznie chcę sprawdzić czy to prawda i szuka wśród gruzów ciała córki.

Zwróć uwagę że w powieści zostają wspomnieni członkowie grup szturmowych np. Zośka bohater Kamieni na szaniec :)
To wszystko co pamiętam, więcej niestety nie mogę pomóc.
1 5 1