Odpowiedzi

2009-11-08T08:59:46+01:00
W pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem. Postaram się przekonać o jego słuszności.
Proponuję, żeby najpierw zastanowić się nad znaczeniem słowa przyjaciel. Według mnie to osoba, której można zaufać. Powierzyć jej największe sekrety i być pewnym, że zatrzyma je dla siebie. Na zaufanie powinny pracować jednak obydwie strony, ponieważ bardzo trudno je zdobyć, a łatwo stracić.
Nie należy zapominać, że jedną z najważniejszych cech przyjaźni jest bezinteresowność. Przecież prawdziwy przyjaciel to taki, który w zamian za pomoc niczego od nas nie oczekuje. Dlatego dzisiaj wielu ludzi jest samotnych. Zdobywając pieniądze za wszelką cenę, nie mają czasu, aby pielęgnować tę emocjonalną więź.
Przyjaciel to „bratnia dusza”, która powinna być podporą w trudnych sytuacjach. Zrozumieć, doradzić i w miarę możliwości pomóc. Niewątpliwie jest on ważną osobą w życiu każdego z nas.
Nie należy zapominać, że przyjaciele powinni spędzać ze sobą dużo czasu. Nie możemy jednak oczekiwać żeby ta druga osoba poświęcała nam każdą swoją wolną chwilę. Przecież wszyscy potrzebujemy trochę samotności i czasu na spotkania z innymi znajomymi. Nie powinniśmy się również nawzajem ograniczać.
Trudno zaprzeczyć, że bardzo ważna w przyjaźni jest szczerość i prawdomówność. Osoba, która nas okłamuje, tylko podaje się za naszego przyjaciela, a tak naprawdę nim nie jest.
O prawdziwej i nieprawdziwej przyjaźni napisano wiele książek i wierszy. Jest to wartość ponadczasowa. Można ją ukazywać na wiele sposobów.
Na przykład w książce M. Musierowicz pt. ,,Kłamczucha” przedstawiona jest bezinteresowna i szczera przyjaźń Robrojka stale odrzucana przez Anielę. Zakochana w Pawle Nowackim nie zauważała wokół siebie ludzi, którym na niej naprawdę zależało.
Prawdomówny i prostolinijny Robert robił co mógł, aby zwrócić jej uwagę. Był przy niej zawsze, kiedy go potrzebowała i wspierał w trudnych chwilach. Przykładem tego oddania może być klasówka w liceum poligraficznym, kiedy to Aniela ściągała od niego, a Rojek wziął na siebie konsekwencje i przyznał się do winy, której nie popełnił. Nie udało mu się jednak zyskać przyjaźni dziewczyny. Traktowała go tylko jako kolegę, który zawsze rzuci wszystko i pomoże.
Kolejnym przykładem może być więź łącząca trójkę nastolatków w bardzo popularnej wśród dzieci i młodzieży książce ,,Harry Potter” napisanej przez J.K.Rowling.
Już w pierwszym tomie pomimo różnicy poglądów i przeciwności losu Harry, Ron i Hermiona zawsze trzymali się razem. Świadczy o tym wyprawa po Kamień Filozoficzny. Dziewczynka odrzucając strach przed wyrzuceniem ze szkoły i swoje moralne zasady pomogła kolegom.
Następnym przykładem może być pomoc Hagridowi, pół – olbrzymowi, który również stał się przyjacielem całej trójki. Gdy z powodu nielegalnego hodowania smoka w swojej chatce popadł w kłopoty, oni ryzykując bardzo wiele pomogli mu oddać Norberta w dobre ręce.
Sądzę, że przedstawione przykłady wystarczą, aby przekonać o słuszności mojego twierdzenia. Niewątpliwie prawdziwych przyjaciół poznajemy, gdy mamy problemy.
2 3 2