Odpowiedzi

2009-11-08T13:14:05+01:00
Dear Robert!
Recently something amazing happened. Together with Agata we went on a shopping spree. She wanted to go meet up with friends whom I never knew so I went to the cafe. There was no free table, so mounted to the handsome boy. I asked if I could sit down and he agreed. We talked for a long time. I know that it is emotional, romantic, but combative and full of energy. And those of his blue eyes ... He has brown hair, thin lips and I think I love him.
How about you tell me. I hope that soon we would meet.
Yours Truskawa5

TŁUMACZENIE
Kochany Robercie!
Ostatnio wydarzyło się coś niesamowitego. Razem z Agatą wybrałyśmy się na zakupy. Ona chciała iść spotkać się z przyjaciółmi których nie znałam więc poszłam do kawiarni. Nie było żadnego wolnego stolika więc dosiadłam się do przystojnego chłopaka. Zapytałam czy mogę usiąść a on się zgodził. Rozmawialiśmy długo. Wiem że jest uczuciowy, romantyczny, ale i przebojowy i pełny energii. A te jego niebieskie oczy...Ma brązowe włosy, wąskie usta i chyba go kocham.
Opowiedz co u ciebie. Mam nadzieję że niedługo się spotkamy.
Pozdrawiam Truskawa5
1 5 1
2009-11-08T13:42:32+01:00
Wczoraj wieczorem poznałam chłopaka. Jaki on był śliczny! a zdarzyło się to tak:
Jak co wieczór poszłam z przyjaciółką do knajpki na przedmieściu i zamówiłyśmy lody z bitą śmietaną i posypką. Nagle podszedł do nas chłopak i zapytał czy może się przysiąść, bo wszystkie inne stoliki były już pozajmowane. Zgodziłyśmy się. On zamówił to co my i rozmawialiśmy o szkole. Okazało się, że on chodzi do tej samej szkoły co ja, tylko jest o rok starszy. Wpatrywał się we mnie jak w obrazek. Ja w niego też. Miał brązowe włosy, niebieskie oczy i było opalony. Gdy zjedliśmy deser Kuba, bo tak miał na imię chłopak poprosił mnie o numer telefonu. Dałam mu go i byłam bardzo szczęśliwa. Musiałyśmy już iść. Pożegnałyśmy się z nim. Gdy wróciłam do domu zadzwonił do mnie i umówiłam się na randkę. Był bardzo miły i inteligentny. Zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia. Zostaliśmy parą.I got to know with evening boy yesterday. What he was pretty! and this happened so:
How I went what evening with friend to knajpki on suburb and we ordered from whipped cream ice-creams and posypką. Boy approached to us suddenly and he asked it or it was can was join, because all different tables were already occupied. We agreed. He ordered this what we and we spoke about school. It turned out, that he walks to the same school what I, it is about older year only. He stared in me how in small picture. I in him also. He had brown hair, blue eyes and he be suntanned. When we ate dessert Kuba, because boy had on name so he asked me about number of telephone. I gave him him and I was very happy. We had already to go. We bade good-byes with him. When I came back to house he rang to me and I made an appointment on date. He was very nice and intelligent. I had fallen in love in him for first look. We became with steam.
1 4 1