Odpowiedzi

2009-11-08T13:42:30+01:00
Antygona była córką Edypa i Jokasty. Miała brata Polinika i Eteokla oraz siostrę Ismenę. Wywodziła się z miasta Teby, gdzie wiodła swoje niedługie ale pełne wzlotów i upadków życie. Narzeczonym Antygony był Hajmon syn Kreona i Euredyki.
Antygona była bardzo przywiązana do swojej rodziny i zrobiłaby dla niej wszystko. Nigdy nie wstydziła się tego, co zrobiła, a wręcz była z tego dumna. Była osobą o wielkiej i głębokiej wierze, zawsze wierna zasadom religijnym i tradycji. Postępowała zgodnie ze swoim sumieniem i wierzyła w życie pozaziemskie. Traktowała swoich braci zawsze jednakowo. Jej stosunek do siostry był inny, gdyż zawsze z niej szydziła, lekceważyła i pogardzała nią. Wiemy również, że Antygona była osobą nieposłuszną Kreonowi. Łamała jego prawa i nie przyznawała mu racji. Nigdy nie brała pod uwagę kompromisu, tylko za wszelką cenę broniła swojej racji. Dopuściła się nawet tego, że obraziła władcę i nazwała go tyranem. Antygona była również osobą arogancką, zarozumiałą, wyniosłą i buntowniczą. Mieszkańcy uznawali ją jednak za osobę wrażliwą, szlachetną, zacną, odważną, a przede wszystkim godną nagrody, a nie kary. To, że pogrzebała brata, tylko dobrze o niej świadczy. Wiemy także, że chór występujący w utworze, nie ocenił Antygony zbyt dobrze. Uważał ją za osobę nieugiętą, nieustępliwą, upartą i zawziętą.
Uważam, że Antygona była postacią pozytywną. Najbardziej przekonała mnie do siebie tym, że mimo zakazu pogrzebała swojego brata w imię braterskiej miłości. To, że broniła siebie przed obliczem Kreona i była przy tym arogancka i nerwow, nie świadczy o niej źle, bo ona po prostu chciała jeszcze żyć mimo tego, że złamała prawo, które ustanowił sam władca.
2 1 2
2009-11-08T13:42:46+01:00
Cechy charakterystyczne:
podział na akty i sceny
brak narratora i narracji
didaskalia -tekst poboczny
dialogi
monologi
brak opisów i komentarzy autora
bohaterowie sa przedstawieni w bezpośrednim działaniu.

*poważny nastrój
tragizm postaci końcowa katastrofa tytułowej bohaterki.