Odpowiedzi

2009-11-08T15:15:16+01:00
Czy ,,Zemsta" słusznie znajduje się na liście lektur obowiązkowych?

Książka A. Fredro pt. "Zemsta" budzi mieszane emocje w wielu uczniach. Dla niektórych jest potworną nudą, a dla innych bardzo ciekawie napisanym dramatem. Chciałbym udowodnić, że ta komedia słusznie znajduje się na liście lektur obowiązkowych.
Pierwszym z moich argumentów jest przesłanie, które zawsze będzie ważne - zgoda. Miliony ludzi uważa, że można żyć samotnie, lecz zatracają się oni sami w sobie. Bez pomocy drugiej osoby jest naprawdę trudno poradzić sobie na świecie. Dlatego trzeba z nią utrzymywać zgodę, która jest głównym elementem tej książki.
Drugim argumentem popierającym moją tezę jest to, że opanowaliśmy dzięki niej budowę dramatu. Większość z nas nigdy wcześniej nie czytała żadnej komedii. ,,Zemsta" pozwala nam oswoić i zapoznać się z podziałem na rolę, didaskaliami i wieloma rzeczami charakterystycznymi dla dramatów.
Trzecim, ostatnim z argumentów, które chciałbym przytoczyć jest to, że dramat ten ukazuje dawne wzorce. Możemy poznać życie ludzi w dawnych czasach, ich tradycje i zachowania. Aleksander Fredro dobrze odzwierciedlił wyznawane niegdyś zwyczaje. Mamy dzięki temu pojęcie, jak kiedyś żyli ludzie.
Myślę, że książka ta z całą pewnością jest warta znajdowania się na liście lektur obowiązkowych. Uczy ona młodzież zgody, pozwala im zapoznać się z dramatem i opowiada im o dawnych czasach. Takie książki powinny być obowiązkowe.
1 5 1