Odpowiedzi

  • lei
  • Rozwiązujący
2009-11-08T18:00:41+01:00
Jurand ze Spychowa jest jednym z głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza, "Krzyżaków". Jest to postać tragiczna, czyli postać, która ma tragiczne (dramatyczne) przeżycia. Sienkiewicz przedstawił owego mężczyznę w kilku jego ważnych sytuacjach życiowych,w czasie jego życiowej drogi od rycerza, który za wszelką cenę chciał zemścić się na Krzyżakach za zamordowanie jego ukochanej żony, ochraniając swoją jedyną córkę, po uduchowionego człowieka, ascetę, który chce umrzeć w zgodzie z Bogiem, bez żądzy zemsty w krwi. Danusia, jego córka, po śmierci swej matki jeździła u boku księżnej Anny Danuty, która była dla niej niczym druga matka.
Mężczyzna ten budził strach już samym swoim wyglądem. Poważnej postawy dodawał mu płowy włos i również płowe wąsy. Jego oko o żelaznej barwie zdawało się przewiercać wszystkich i wszystko na wskroś."Zdawało mu się, że oko to chce go przewiercić na wylot, tak, że zmieszanie poczęło go znów ogarniać (...)". Był on potężny, ogólnie sprawiał wrażenie tajemniczego.
Po wypuszczeniu przez Krzyżaków zmienił się. Zakonnicy wypalili mu smołą oko, odcięli prawą dłoń, a miejsce to owinęli starą szmatą. Jurand był nie do poznania. Białe włosy opadały mu na ramiona, a broda urosła aż do pasa. Był pozbawiony także języka.
Rycerz ze Spychowa kierował się zasadami kodeksu rycerskiego. Jego dewizą było zdanie "Bóg, honor i Ojczyzna". Nie bał się niczego, prowadziła go żądza zemsty. Był waleczny, co nie raz potwierdzał w stoczonych bitwach.
Gdy porwano Danusię, stary Jurand zmienił się nie do poznania. Wiedział, iż musi porzucić rycerską dumę, i że nie może się przeciwstawiać Krzyżakom, kiedy chce odzyskać z ich rąk swoją córkę. Po zaznanym upokorzeniu stał się uduchowionym człowiekiem, ascetą. Porzucił dotychczasową żądzę zemsty oraz puścił wolno Zygfryda de Lowe, który był odpowiedzialny za śmierć jego żony.
Uważam, że postać Juranda ze Spychowa jest pełna tajemniczości. Bohater na każdym etapie powieści zmieniał się wewnętrznie, a także w pewnym momencie przeszedł dramatyczną metamorfozę fizyczną, która była "zasługą" Zakonu Krzyżackiego. Myślę, że był on wzorem średniowiecznego rycerza.
124 4 124