Odpowiedzi

2009-11-08T19:24:01+01:00
Sól kamienna
Sól kamienna, skała osadowa (tzw. halityt) należąca do grupy skał chemicznych, powstała w wyniku wytrącania się halitu podczas odparowywania wody z mórz lub słonych jezior. Często występuje razem z gipsem, anhydrytem oraz solami potasowo-magnezowymi.
Cząsteczki soli kamiennej
Złoża soli kamiennej występują w osadach różnego wieku, najczęściej w permskich i trzeciorzędowych, powstają też współcześnie (np. Morze Kaspijskie). Charakterystyczną formą złóż solnych są wysady.
Największe złoża: Rosja, USA, Niemcy, Francja, Chiny. W Polsce duże złoża soli kamiennej, pochodzące z górnego permu - cechsztynu, występują w północno-zachodniej i środkowej części kraju (Kłodawa, Inowrocław) oraz niewielkie trzeciorzędowe - mioceńskie w okolicach Bochni i Wieliczki.
Kopalnia soli w Wieliczce
Światowa roczna produkcja soli kamiennej wyniosła w 1993 182,7 mln t (w Polsce 3,1 mln t). Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym (m.in. produkcja sody, chloru) oraz spożywczym (sól kuchenna).

Saletra chilijska
Saletra chilijska, NaNO3, azotan(V) sodu, saletra sodowa, nitronatryt, biała substancja krystaliczna. Temperatura topnienia 317C. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, ma własności higroskopijne. Saletra chilijska jest otrzymywana z naturalnych pokładów lub przez działanie kwasu azotowego na węglan sodu. Stosowana jako nawóz sztuczny, składnik materiałów pirotechnicznych, utleniacz5 paliw rakietowych, środek do konserwowania żywności.

Saletra indyjska
Saletra indyjska, KNO3, azotan(V) potasu, saletra potasowa, nitrokalit, biała substancja krystaliczna. Temperatura topnienia 339C. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jest otrzymywana z naturalnych pokładów lub w reakcji podwójnej wymiany między KCl i NaNO3. W podwyższonej temperaturze saletra indyjska ulega rozkładowi, w wyniku którego powstaje KNO2. Jest stosowana głównie jako składnik nawozów sztucznych6 i środek konserwujący żywność.
3 3 3
2009-11-08T19:25:32+01:00
1.sole z zycia codziennego to NaCl- chlorek sodu. sluzy np do konserwowania zywnosci

jest bezbarwną substancją krystaliczną, dobrze rozpuszczalną w wodzie, jednak o niewielkim stężeniu maksymalnym, słabo higroskopijną. Krystalizuje w układzie regularnym.

2.Wodorowęglan sodu NaHCO3 W temperaturze pokojowej jest to biała substancja krystaliczna. Rozkłada się w temperaturze powyżej 60°C.Rozpuszcza się w wodzie: w temp. 20°C 9,6g/100cm³. Stosowany jest głównie jako jeden ze składników proszku do pieczenia i dodatek do żywności regulujący pH (symbol E 500b). Niegdyś był też stosowany do wyrobu napojów musujących, w lecznictwie (przy nadkwasocie), gaśnicach pianowych (jako środek pianotwórczy), jako substancja pochłaniająca zapachy i wilgoć oraz do zmiękczania wody.


3.Sól glauberska, jej poprawna nazwa to siarczan (VI) sodu (Na2SO4)
Ma zastosowanie w produkcji szkła, papieru, środków piorących i farb

dobrze rozpuszczalna w wodzie tworzy białe kryształy topiące się w 884°C. Bezwodny siarczan sodu jest silnie higroskopijny i jest często stosowany jako środek suszący
4 2 4