Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-08T20:17:59+01:00
My best friend´s name is ...... and lives in ..... I like him/her because he/she makes me laugh and I can spend time with him/her and have fun. When I´m down I can talk to him/her about anything and he/she is always ready to comfort me or hug; he/she is generally a great friend.
2009-11-08T20:34:33+01:00
My friend [imie] lives in[miasto].He is [wiek] old. He is my friend becouse he is nice,funny and I can trust him.He loves playing computer games. He likes laughing. I enjoy going out with him. He always says jokes.He likes [rodzaj muzyki] .His hobby is[jego hobby]. I like talking with him becouse I can tell him everything.

Moj przyjaciel /imie/ zyje w /miasto/. On ma /wiek/. On jest moim przyjacielem poniewaz jest mily,zabawny i moge mu ufac.On uwielbia granie na komputerze. On lubi sie smiac. Bardzo lubie wychodzic z nim.On zawsze mowi kawaly.On lubi /rodzaj muzyki/. Jego hoby to/hobby-np.plywanie-swimming, siatkowka-volleyball, basketball-koszykowka/. Lubie z nim gadac bo moge mu powiedziec wszystko.
2009-11-08T21:21:11+01:00
Moja koleżanka nazywa się Agata. Ma długie brązowe włosy i niebieskie oczy. Jest ładna i zgrabna. Lubię ją za to że jest miła, uczciwa i mądra. Nie zadaje mi głupich pytań i dobrze się z nią rozmawia. Agata jest wysoka ma 165 cm wzrostu i waży nie więcej niż 50 kilogramów. Ona dobrze się uczy i ma same dobre oceny. Czasem zdarzy jej się czegoś zapomnieć ale ogólnie jest obowiązkowa. Nie lubię w niej tego że czasem się rządzi. Agata jest dobra w jeździe konnej a zła w grę w tenisa. Agata lubi czytać książki i jeździć konno. To jej hobby. Ona nienawidzi mieć dużo zadania domowego. Ona uwielbia nic nie robić
.Bardzo lubię Agatę też dlatego że jest wyrozumiała i lubi działać w grupie.


My colleague called Agata. He has long brown hair and blue eyes. It is pretty and graceful. I like the fact that it is pleasant, honest and smart. Do not ask me stupid questions and have her talk. Agata is high is 165 cm tall and weighs no more than 50 kilograms. She teaches well and has had very good reviews. Sometimes it happens to forget something but generally it is mandatory. I do not like it that it sometimes is in charge. Agata is good for horse riding and evil in the game of tennis. Agata likes to read books and ride. It's her hobby. She hates to have a lot of homework. She loves to do nothing.
I really like Agata because she is understanding and likes to work in a group.