Odpowiedz na podane pytania:tresc ,,dziady''
1.czym charakteryzuje się obrzęd dziadówna czym polega i jak przebiega wyjaśnij na podstawie wstępu autora?
2.kto bierze udział w obrzędzie ukazanym przez Mickiewicza?
3.czym zajmuje się guślarz?
4.w jaki sposób wywoływane są duchy zmarłych i jak zostały one podzielone?
5.jakie prawdy moralne o człowieku wypowiadają wywołane duchy?
pilne !!

2

Odpowiedzi

2009-11-09T15:16:27+01:00
Dziady- uroczystość ludowa ku czci zmarłych. Składa się z uczty obrzędowej i charakterystycznym, uroczystym wywoływaniem dusz zmarłych. Trwa od wieczora do świtu.
2. W tym obrzędzie brali udział:
postaci realistyczne : Guślarz, Starzec, lud wiejski
postaci fantastyczne: widmo, Józio, Rózia, Zosia, Sowa, Kruk, Chór ptaków, Głos

3.Guślarz – osoba zajmująca się gusłami, czarami; znachor. Osoba, mogąca m.in. przewodniczyć obrzędowi dziadów. Jej zadaniem podczas obrzędu było przywoływanie oraz odpędzanie dusz zmarłych. Wykazywała się szczególną mądrością, a także znajomością wierzeń ludowych.

4. Duchy zmarłych zostały podzielone na lekkie dusze nie obciążone cięzkimi grzechami, dusze o ciężkich grzechach oraz duchy tzw. pośrednie .
Każdy z duchów przed pojawieniem się został wywołany specyficznymi obrzędami oraz krótkimi wypowiedziami . Obrzzędy były to :
Rzucenie przez Guślarza w górę zapalenie kądzieli
Zapalenie kotła z wódką
Zapalenie wianka

5.
Zostały wygłoszone nauki moralne:
Dzieci : Aby móc dostać się do nieba trzeba zaznać smutków
Widmo:
należe współczuć i pomagać inym
Dziewczyna:
Nie można lekceważyć cudzych uczuć ; Zaznać ziemskiego szczęścia ludzkiej miłości nie tlyko platonicznej
3 3 3
2009-11-09T15:40:15+01:00
1.Dziady- pogańskie święto zmarłych, obrzęd znany z terenów dawnej Litwy i północnej Polski, obchodzone w cerkwi w wigilię Wszystkich Świętych. Polegało na przywoływaniu duchów zmarłych, słuchaniu ich skarg i pomocy w cierpieniu. Na grobach rozkładano jedzenie, przybyli ludzie częstowali się nawzajem. Zakazane w czasach A. Mickiewicza przez duchowieństwo nadało potajemnym spotkaniom ludzi charakter tajemniczości i strachu, co poeta mistrzowsko wykorzystał.
2.Gromadzenie się wieśniaków i wieśniaczek zebranych w kaplicy (dokat przynosza rowniez jadlo i napoje w ofierze dla duchow)
3. Guślarz przewodniczy spotkaniom, bedzie wywolywal przebywajace w czysccu dusze zmarlych. Szczelnie pozaslaniane okna i zamkniete drzwi powoduja , ze w kaplicy jest bardzo ponuro. Nastroj ten poteguja powtarzane kilkakrotnie przez CHÓR slowa: "Ciemno wszedzie , glucho wszedzie. Co to bedzie, co to bedzie"
4. Widma pojawiaja sie kolejno wedlug stopnia winy i kary; wystepuja 3 kategorie widm: lekkie (dzieci), ciezkie (widmo zlego pana), srednie (dziewczynka), poprzedzone takimi szczególami obrzedowymi jak : palenie kadzieli, palenie kotla z wodka oraz palenie wianka.
5. Udzielaja przestrog moralnych skierowanych do zywych. Ocena moralna czynow przedstawiona jest z punktu widzenia moralnosci ludowej, ktorej nadrzedna zasada jest uczciwe zycie i wiara , ze nie ma winy bez kary
2 5 2