Odpowiedzi

2009-11-09T15:19:06+01:00
RZECKI _Był starym kawalerem,więc każdy dzień od świtu do nocy poświęcał pracy.Martwił się o wszystkich i o wszystko.W każdą wolną chwilę myślał co by można było zrobić,żeby interes rozkwitał,aby nie uległ upadkowi. Martwił się o dobro sklepiku bardziej niż sam właściciel.Kiedy wszystko układało się po jego myśli był radosny i szczęśliwy,wtedy również chętnie grywał na gitarze. Często wypowiadał te słowa"Gdzież prawda". Szukał prawdy i sensu życi,a Ci którzy to słyszeli stwierdzali,że powodem takiego podejścia do życia jest jego starokawalerstwo.

OCHOCKI_
postać fikcyjna, drugoplanowy bohater powieści Bolesława Prusa pt. Lalka.

Pochodzi z arystokracji, jest kuzynem Izabeli Łęckiej. Wyróżnia się na tle swej klasy społecznej pragmatycznymi zainteresowaniami - swoistym wręcz niezwykłym kultem nauki i techniki,czemu daje wyraz prowadząc różnorodne badania. Żyje w przeciwieństwie do Ignacego Rzeckiego przyszłością, marzy o dokonaniu epokowego wynalazku, który zrewolucjonizuje świat: powstaniu wielkiej machiny latającej. Rozbudza w Wokulskim jego dawne zainteresowania, a po jego powrocie z Paryża jest urzeczony pracą i wizją Geista. Ostatecznie wyjeżdża z kraju nie znajdując odpowiednich warunków do rozwoju.

Jest typowym pozytywistą, człowiekiem przesiąkniętym zachodnimi ideami, które jednak nie mogą się ziścić w polskich warunkach. Prus w tej postaci najprawdopodobniej sportretował Juliana Ochorowicza

WOKULSKI_fikcyjna postać stworzona przez Bolesława Prusa, główny bohater powieści "Lalka". Jego postać w polskiej kulturze masowej stała się symbolem przedsiębiorczości.
1 5 1