Odpowiedzi

2009-11-09T15:37:33+01:00
-w demokracji atenskiej udzial w glosowaniu brali tylko mezczyzni w demokracji wspolczesnej wszyscy obywatele.
-w demokracji szlacheckiej niewolicy, dzieci nie mieli prawa glosu a w demokracji współczesnej każada osoba pelnoletnia ma prawo głosu.
-W Atenach nie było partii politycznych, które bronią interesów różnych grup obywateli, stąd nie rozwinął się system przedstawicielski- u teraz są takie partie
-W demokracji ateńskiej o obsadzie większości urzędów decydowało losowanie. W demokracjach dzisiejszych jest to z reguły rezultat wyborów, czyli realizacja woli większości obywateli.

19 2 19
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-09T18:05:29+01:00
Różnice jakie widać pomiędzy demokracją szlachecką a współczesną są bardzo widoczne. Otóż w demokracji szlacheckiej do swobody wyznawania własnych poglądów miała tylko szlachta, natomiast społeczność o niższej warstwie społecznej nie miała tak naprawdę żadnych praw. Natomiast dzisiaj każdy obywatel który mieszka w państwie demokratycznym ma prawo do wyznawania i głoszenia własnych poglądów i Religi.W demokracji szlacheckiej ludzie musieli być posłuszni szlachcie i ta demokracja sprowadzała się bardziej do takiej tyranii gdyż szlachta wymuszała na podwładnych decyzje podejmowane przez społeczeństwo , w dzisiejszej demokracji z czymś takim się bardzo rzadko spotykamy . Podobieństwa natomiast jakie spotykamy w tych obu przejawach demokracji są nieliczne .Jedynym rzucającym się podobieństwem jest to że oba te ustroje prowadziły do tego by ludzie im zaufali i składali ,, daniny,, a w dzisiejszych czasach rożnego rodzaju pieniądze które państwo ma wykorzystać w celu ulepszenia państwa .
16 4 16
2009-11-09T19:02:13+01:00
Różnica:
współczesna
-mniej kar i lepsze traktowania
szlachecka:
-szlachta miała większe przywileje niż mieszczanie
22 1 22