Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-09T16:30:17+01:00
Bitwa w wąwozie Roncevaux, 15 sierpnia 778 – bitwa pomiędzy tylną strażą wycofujących się z Hiszpanii wojsk frankijskich Karola Wielkiego, dowodzonych przez hrabiego Rolanda, a góralami baskijskimi. Zginęła większość Franków, w tym sam Roland.

Roland i jego ostatni bój stał się podstawą średniowiecznego eposu "Pieśń o Rolandzie". W efekcie poprzekręcano wiele istotnych faktów; pisano np., że Rolanda napadli nie Baskowie, tylko Arabowie. Wyolbrzymiono też liczbę wrogów Rolanda do wręcz niesłychanych liczb, a samego rycerza wykreowano na wzór cnót rycerskich. Podczas wycofywania się z Hiszpanii Karol Wielki zburzył mury stolicy Basków Pampeluny. Ten fakt mógł być przyczyną ataku Basków na tylną straż armii dowodzoną przez Rolanda w trakcie przeprawy przez Pireneje. Baskowie, żyjąc w górach i znając doskonale swój teren, przygotowali skuteczną zasadzkę. Mimo bohaterskiej postawy rycerzy Karola tylna straż została rozbita, a Roland zginął.
6 3 6
2009-11-09T16:33:12+01:00
W wąwozie Roncevaux tylna straż Karola Wielkiego została zaatakowana przez Basków. W bitwie zginął prawie cały oddział Franków. Wśród poległych był hrabia Roland, siostrzeniec króla.


Mam nadzieję, ze pomogłam mieliśmy to na lekcji ;)
3 5 3