Odpowiedzi

2009-11-09T16:57:16+01:00
Obraz Francisca Goi ''gdy rozum śpi, budza sie potwory'' mówi o tym ze gdy odwracamy się od tego co jest racjonalne i logiczne, odsłania się świat wyobraźni który moze budzić zgrozę. Utrzymane w ciemnej kolorystyce szarości i bieli przedstawia człowieka atakowanego przez groźne ptaki. Człowiek siedzi a jego głowa opuszczona jest na blat stołu i otoczona dłońmi. Ubrany jest on w białą szatę co może oznaczać niewinność i bezbronność.

Eugene Delacroix - ''Wolnosć wiodąca lub na barykady'' na tym obrazie jest przedstawione wydarzenie które miało miejsce w Paryżu w 1830 roku (rewolucja lipcowa) Scena rozgrywa się na tle paryskiej architektury. Główne sylwetki oddzielone są od pozostałych rewolucjonistów obłokiem dymu. Najważniejszą postacią jest kobieta uosabiająca wolnośc, wznosząca flagę Francji.

Obraz Fredricha "Kobieta i mężczyzna zapatrzeni w księżyc" przedstawia mężczyznę i kobietę wpatujących się w księżyc nocą.W centralnej części obrazu widzimy księżyc. Obie postacie odwrócone są tyłem.Kobieta wspiera się o ramie mężczyzny. Odziani są w ciemne płaszcze i czarne kapelusze.Po prawej stronie obrazu jest przechylone na prawą stronę drzewo z pokręconymi konarami i z wystającymi korzeniami.Ma on barwy ciemne,zimne i pełne smutku., które potęguja uczucia tajemniczości i grozy.