Odpowiedzi

2009-11-09T17:10:17+01:00
Całowanie chleba gdy upadnie....
szanowaniego
3 2 3
2009-11-09T17:12:58+01:00
Chleb jest codziennym pożywieniem człowieka w święta uważany jest on za święty tak zwany "ciało Pana Boga". Jest symbolem świętości. Chleb nigdy nie powinien być wyrzucony na śmietnik jest to grzech gdyż w ten sposób nie szanujesz pożywienia innym go brakuje a ty go wyrzucasz.
4 3 4
2009-11-09T17:17:39+01:00
-Chleb spożywamy codziennie, np. jedząc kanapkę. Na przyjęciu domowym z okazji komunii świętej dzielimy się chlebem.


-[* Najważniejszym naczyniem do pieczenia chleba była nakrywana wiekiem dzieżka - naczynie klepkowe, spięte obręczami z drewna lub żelaza.

* Metodą sprawdzania czy chleb jest już upieczony było wyciąganie z pieca jednego bochenka i pukanie palcem w jego spód. Jeśli wydawał dźwięczny głos (pukał), był już upieczony.

* Upieczony chleb wyciągano z pieca przy pomocy pociaska i obmywano wodą aby zmyć popiół, zmiękczyć skórkę i nadać jej połysku. Jeśli kobieta piekąca chleb miała małe dzieci, wodą użytą do obmycia chleba myła ich twarze, żeby były takie rumiane jak wyjęte bochenki.

* Przed rozkrojeniem chleba gospodyni przytulała go bokiem do siebie i końcem noża kreśliła znak krzyża na spodzie bochenka.

* Chleb otaczano szczególnym szacunkiem - jeśli komuś spadł na ziemię choćby okruszek chleba, podnoszono go z pokorą, odmuchiwano z pyłu i całowano na przeproszenie. ](źródło http://www.rozanka.ovh.org/tradycje.html)

-Chleb jest symbolem naszej wiary.

-Kiedy chleb nam upadnie (jak wspomiano wyżej) podnosimu go i całujemy. Uwaga! Nigdy nie wyrzucamy chleba do worka/kosza.
5 4 5