Odpowiedzi

2011-07-07T15:42:02+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Opera to nazwa większego utworu muzycznego, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną. Istnieją różne gatunki opery ze względu na charakter treści i rodzaj jej współczynników. Pod względem treści rozróżniamy dwa podstawowe gatunki: operę poważną (seria) i komiczną (buffa). Ponadto istnieje gatunek pośredni, tzw. opera semiseria – jest to zazwyczaj opera poważna z elementami komicznymi.

Podstawowymi współczynnikami są: partie wokalne – solowe, zespołowe i chóralne, partie instrumentalne, wstawki baletowe, w niektórych gatunkach partie mówione.

 

Pozdrawiam.

1 5 1
  • Użytkownik Zadane
2011-07-07T16:20:32+02:00

Opera jest sceniczny dramat muzyczny, złożony z partii wokalnych solowych- arie, recytatywy, ansamble- i chóralnych, z partii instrumentalnych- uwertura, interludia, towarzyszenie śpiewakom; niekidy także z partii tanecznych- baletu i mówionych. W operze zasadnicze znaczenie ma muzyka towarzysząca akcji i po trosze inscenizacja. Opera wywodzi się ze średniowiecznego misteriumi twórczości dramaturgów. Rozwinęła się w baroku.