Wyobraz sobie ze jestes wspólpracownikiem czasopisma "Z Histkiem przez wieki przeznaczone dla 10-12 latków . Redakcja zleciła ci napisanie krótkiego artykułu o dziejach najnowszych Polski. Masz przystępnie wyjaśnić czytelniką :
a)dlaczego wybuchły strajki w 1980r
b)co stało się w grudniu 1981 r
c) czym były rozmowy okrągłego stołu i jakie były ich skutki ??

1

Odpowiedzi

2009-11-09T19:06:04+01:00
Co to jest najnowsza historia??
Najnowsza historia?? To zapis przeglądanych niedawno prze zemnie stron internetowych.
Początek to oczywiście żart. Niestety wykuwa się on coraz częściej w rzeczywistość. Jak by zrobić ankietą w której umieściło by się pytanie:
Co się działo w sierpniu 1980? Spora część z pośród twoich rówieśników by nie wiedziała. Postaram się w jak najbardziej czytelny sposób wyjaśnić tę kartę historii.
29 lat temu jak już pewnie wiesz w Polsce panował komunizm "darowany" nam przez ZSRR. Było zupełnie inaczej, sklepy świeciły pustkami. Nawet za papierem toaletowym trzeba było stać w kolejkach, a w telewizji pokazywano tylko te programy na jakie pozwoliły władze. Ludzie jakoś wytrzymali ale do czasu. Na samym początku wystąpili mieszkańcy Świdnika i Lublina. Fala strajków rozszerzała się coraz bardziej aż dotarła do Gdańska gdzie 14 sierpnia 1980r. Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża (od miesiąca jego wybuchu pochodzi nazwa "Sierpień '80") rozpoczęły protest który znacząco przyczynił się do upadku komunizmu 9 lat później. Pracowniki Stoczni Gdańskiej żądali między innymi: przywrócenia do pracy swojej koleżanki Anny Walentynowicz, podwyżki płac itp.
Do strajkujących stoczniowców zaczęły przyłączać się delegacje z innych miast. Po wystąpieniu powstał 15 miesięczny okres wolności który zakończył się 13 grudnia 1981r.
Wyobraź sobie sytuację w której wracasz ze szkoły, chcesz pooglądać sobie telewizje, włączasz a tam zamiast twojego ulubionego programu telewizyjnego widzisz jakiegoś pana w mundurze wojskowym który mówi, że jest stan wojenny. Wyglądasz przez okno chcąc zobaczyć czy twoi koledzy grają w piłkę, a tak na ulicę wyjeżdża czołg. Na pewno nie czuł byś się bezpiecznie. Tak właśnie czuli się ludzie żyjący w tamtych czasach. Działania wojska zawieszono 31 grudnia 1982r. a całkowicie zniesiono 22 lipca 1983. Jednak komunizm trwał nadal jednak coraz bardziej chwiał się na nogach. Gwoździa do trumny temu ustrojowi wbiły w 1989r. obrady okrągłego stołu. Oczami wyobraźni przenieśmy się do wigilijnego stołu tam członkowie rodziny siadają zgodnie z wiekiem na ważniejszych miejscach. Zaprzeczeniem tej teorii jest okrągły stół. Jak sama nazwa wskazuje jest on okrągły czyli nie ma kantów i miejsc ważniejszych i mniej ważnych miejsc, to oznacza, że osoba zapraszająca do stołu jest gotowa do rozmowy. Tak było 6 lutego 1989. Do wspólnego stołu zasiedli przedstawiciele władzy, opozycji i kościoła aby wspólnie rozmawiać o przemianach w ustroju politycznym. Postanowiono wtedy przeprowadzić wolne wybory do senatu i częściowo wolne do sejmu. Po wyborach władzę w Polsce przejęło demokratyczne ugrupowanie co zniszczyło komunizm u nas i przyczyniło się do zniesienia tego ustroju politycznego w innych krajach.


Może być??73 1 73