Napisz historyjkę zatytułowaną "Mój pechowy/zły dzień"
Write a story called "My Nightmare Day" (bad day)

Paragraph 1. How did the day start?
Jak zaczął się ten (pechowy) dzień?

Paragraph 2. What happened to make it a bad day?
Co zdarzyło się w ciągu tego nieudanego dnia? (trzeba wymyślić jakieś sytuacje, zdarzenia, które mogły się wydarzyć, oczywiście pechowe sytuacje, coś w stylu pani z matematyki pytała mnie przy tablicy, zepsuł mi się komputer, zgubiłam klucze itd).

Paragraph 3. How did the story end?
Jak zakończyła się ta historia?

(120-150 words)
Minimum 120-150 słów

Use: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect
(Piszcząc historyjkę) używaj Czasu Past Simple, Past Continuous i Past Perfect.

Ps. Nie może być to historyjka dotycząca jakiejś podróży (tzn. że np. stałeś/aś długo w korku, spóźniłeś/aś się na samolot, skręciłeś/aś kostkę itp.), ponieważ takowa jest już w przykładzie, więc liczę na waszą kreatywność i świeży umysł. Dzięki z góry! :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-10T20:36:33+01:00
A very long day
This morning I was dreaming about a lovely day, sunny beach when the alarm went off. I got up immediately,ate breakfast quickly and left the house. It was raining heavily.
As I was walking to the bus stop a car drove past and soaked me.Then the bus arrived half an hour late.
When we finally arrived at shool the heating wasn't working so I spent the day feeling wte and cold.Finally, the bell rang and I ran to the bus stop but the bus wasn't waiting in its usual place.
'Did you not see the notice?' said the Head Teacher as he was coming down the shool steps.'The bus broke down this morning.You'll have to walk home today!'
3 4 3